Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відшкодування ПДВ без бар’єрів: податківці Дніпропетровщини у діалозі довіри з бізнесом регіону

, опубліковано 16 травня 2025 о 13:05

Відкрита розмова, практичні поради та спільна мета – зробити бізнес міцнішим, а економіку – прозорішою. Саме така головна задача онлайн зустрічі, де податківці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) та платники податків об’єднали зусилля, щоб розібратися у деталях відшкодування ПДВ. Це розмова не про цифри у деклараціях, а про довіру, співпрацю та спільний рух до стабільності у непрості часи.

Відшкодування ПДВ із державного бюджету – це важливий механізм для підтримки спроможності бізнесу. Для платників Дніпропетровщини, як і для всієї України, ключовим є розуміння умов, сум та термінів цього процесу, щоб уникнути затримок і відмов.

Фахівці ГУ ДПС звернули увагу учасників зустрічі, що право на покриття своїх витрат за рахунок бюджетних коштів мають платники, які відповідають вимогам Податкового кодексу України (ПКУ). Це юридичні особи та фізичні особи – підприємці, зареєстровані як платники ПДВ, у яких сума податкового кредиту перевищує податкові зобов'язання за звітний період.

Платник має право вибору, в якій формі отримати відшкодовані кошти. Зокрема, він може одержати заявлену суму на рахунок, або зарахувати її у сплату боргу з ПДВ чи у сплату загальнодержавних податків і зборів, наприклад, самого ПДВ, акцизного податку, деяких видів рентної плати. Але не можна використати відшкодування для сплати місцевих податків, а також тих податків, які розподіляються між державним і місцевим бюджетом: рента за спецводокористування, податок на прибуток підприємств.

Одним з етапів відшкодування ПДВ є проведення камеральної перевірки протягом 20 календарних днів. У цей час податківці можуть призначити позапланову документальну перевірку, яка проводиться протягом 40 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації. При цьому, по платниках податків, які включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, терміни проведення камеральних і документальних перевірок скорочені до 5 і 10 календарних днів, відповідно.

Фахівці ГУ ДПС розповіли учасникам зустрічі про найтиповіші помилки під час камеральних перевірок, які можуть призвести до відмови у відшкодуванні чи затримки процесу.

У разі ж успішного виконання всіх умов відшкодування здійснюється у заявлений платником податку спосіб протягом 5 операційних днів після узгодження суми.

Зустріч у ГУ ДПС підтвердила, що відшкодування ПДВ – це не лише фінансовий інструмент, а й лакмусовий папірець довіри між бізнесом та державою. Для платників податків ключовим є ретельна підготовка документів, використання електронних сервісів і своєчасне подання звітності.

Для обізнаності у всіх деталях бізнесової діяльності та законодавства, податкова служба Дніпропетровщини активно впроваджує сучасні формати спілкування з платниками податків. Від Електронного кабінету, онлайн та офлайн зустрічей, семінарів і вебінарів, круглих столів, до роз’яснень у соцмережах і на комунікаційних платформах. До речі, соціальні мережі та відеохостинг YouTube дозволяють ГУ ДПС бути ближчим до молодих підприємців і тих, хто активно використовує цифрові технології. Всі сучасні інструменти спілкування з платниками податків трансформують взаємодію бізнесу і податкової, роблячи її оперативнішою, відкритішою та зручнішою, скорочують бюрократичні процедури та зменшують потребу в особистих візитах, що особливо актуально під час воєнного стану.

Податківці звернули увагу учасників зустрічі на інформаційні джерела, які створені та працюють саме задля обізнаності платників, як з питань законодавства, так і з діяльності податкової служби області, які щоденно оновлюються та наповнюються актуальною інформацією.

Спільна робота податківців і платників податків Дніпропетровщини закладає фундамент для стабільного розвитку регіону. А діалог, побудований на довірі, зміцнює партнерство і створює умови для прозорої економіки.