У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання оподаткування юридичних осіб».
На запитання платників податків відповідала - начальник відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі діяльності у сфері адміністративного і допоміжного обслуговування управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС Ірина Жуковіна.
Питання 1 : Яким чином та за який період вперше потрібно відобразити нарахування військового збору в декларації платника єдиного податку третьої групи? Який порядок сплати задекларованих сум?
Відповідь: Внесеними змінами до Податкового кодексу України передбачено, що з 01 січня 2025 року військовий збір, зокрема, для юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи, встановлюється у розмірі 1 відсоток від доходу платника єдиного податку.
Тобто, платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) вперше будуть відображати суми військового збору у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року.
Сплачуються суми військового збору зазначеними платниками протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Відповідні зміни будуть внесені у форму податкової декларації з єдиного податку.
Питання 2: Чи планується скорочення термінів проведення камеральних та документальних перевірок для платників, які не включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
Відповідь: На даний час зазначене питання не розглядається.
З 01 липня 2024 року вже внесено зміни до Податкового кодексу України щодо скорочення термінів проведення камеральних та документальних перевірок з питань бюджетного відшкодування з 30 і 60 календарних днів до 20 і 40 календарних днів, відповідно.
Питання 3: Як здійснити коригування фінансового результату до оподаткування на суму наданої поворотної фінансової допомоги іншому платнику податку на прибуток на загальних підставах, яка була прощена та щодо якої не створювався резерв сумнівних боргів (підприємство є платником податку на прибуток)?
Відповідь: Нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму поворотної фінансової допомоги, наданої іншому платнику податку на прибуток на загальних підставах. Такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування за правилами бухгалтерського обліку.
Водночас, платник податку на прибуток (позикодавець) у разі прощення суми поворотної фінансової допомоги, щодо якої не створювався резерв сумнівних боргів, повинен збільшити фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 ПКУ на суму списаної поворотної фінансової допомоги.
Питання 4: Як платникам податку на прибуток – власникам земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, здійснити розрахунок різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, якщо ми не маємо наміру займатися сільським господарством, наданням пов’язаних із ним послуг та такий вид діяльності відсутній серед внесених ними видів діяльності до ЄДР?
Відповідь: Юридичні особи, платники податку на прибуток на загальних підставах – власники земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, незалежно від того, чи використовуються такими особами ці ділянки для сільськогосподарського товаровиробництва (надання послуг) чи ні, а також у разі відсутності такого виду діяльності серед інших видів діяльності, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, для розрахунку різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів застосовують положення п.п.141.9.3 п.141.9 ст.141 Податкового кодексу України як для платників податку, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за податковий (звітний) рік менше 75 відс. – суми сплачених податків, зборів, платежів у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до п.п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.
Питання 5: Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств у разі виявлення помилок у фінансовій звітності?
Відповідь: Підприємства можуть подавати уточнену фінансову звітність на заміну раніше поданої фінансової звітності за результатами проведення аудиторської перевірки, з метою виправлення самостійно виявлених помилок або з інших причин.
Якщо внаслідок виявлених у фінансовій звітності помилок підлягають уточненню показники податкової декларації з податку на прибуток підприємств, таке уточнення здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України:
із поданням до уточнюючої Декларації уточненої фінансової звітності за відповідний звітний період;
у складі звітної Декларації з поданням до додатка ВП фінансової звітності за звітний (податковий) період, що уточнюється, із зазначенням позначки в таблиці 3 «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків – форм фінансової звітності за звітний (податковий) період, що уточнюється» додатка ВП до Декларації.
Якщо показники уточнюючої фінансової звітності не вплинули на показники Декларації, платник податку подає уточнюючу фінансову звітність за відповідний звітний період у такому самому порядку, як і фінансову звітність, що уточнюється, без подання уточнюючої Декларації.