Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Діалог для розвитку громад та прозорої економіки: онлайн зустріч податківців Дніпропетровщини з представниками обласної державної адміністрації та територіальних громад регіону

, опубліковано 02 травня 2025 о 11:22

У центрі уваги – актуальні питання податкового законодавства, які впливають на розвиток місцевих громад та економіку регіону. Онлайн зустрічі податківців Дніпропетровщини з представниками Департаменту фінансів обласної державної адміністрації та територіальних громад області стали важливою платформою для відкритого діалогу щодо актуальних питань, які мають прямий вплив на економічний розвиток громад, наповнення місцевих бюджетів та забезпечення фінансової стабільності.

«Комунікації податкової служби Дніпропетровщини з громадами – це переконливе свідчення спільного прагнення до плідної співпраці на ефективний результат. Саме завдяки відкритому партнерству та діалогу ми можемо забезпечити належне наповнення місцевих бюджетів. А це надважливе джерело економічної стійкості та посилення обороноздатності регіону, реалізації соціальних ініціатив», – зазначила очільниця Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька.

На черговій зустрічі обговорили актуальні питання плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, а також єдиного та акцизного податків, погашення податкового боргу. 

Захід проходив у форматі «питання – відповідь». Представники територіальних громад мали можливість отримати вичерпну інформацію по кожному зі звернень від провідних фахівців Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС). Місцеві податки, зокрема, плата за землю чи податок на нерухомість, формують значну частину бюджетів територіальних громад. Їх правильне адміністрування забезпечує фінансування освіти, медицини, інфраструктури та інших важливих сфер. Тож фахівці ГУ ДПС завжди готові надати практичні інструменти для сталого наповнення місцевих бюджетів.

Під час чергової зустрічі на прохання Вільногірської громади зупинилися на грошовій оцінці земель, яка є основою для визначення розміру плати за землю. Вільногірців цікавив кінцевий термін використання нормативної грошової оцінки (НГО). Податківці розповіли, що правове регулювання питань, пов'язаних з процесом проведенням грошової оцінки земель, визначено Законом України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» (із змінами). Так, підставою для проведення НГО земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, і воно діє до прийняття нового відповідного рішення.

Чумаківська територіальна громада одна з найактивніших учасників цієї зустрічі. Представники цієї громади підняли декілька важливих питань, серед яких робота з податковим боргом. Вони цікавилися як її організувати, щоб не було накопичення заборгованості. Податківці наголосили, що все має бути виключно у законодавчому полі. Це зокрема, і направлення боржникам податкових вимог, і проведення співбесід, і стягнення грошових коштів, і реалізація заставного майна боржника. Нині кожна громада має всі необхідні інформаційні ресурси, через них варто проводити активну роз’яснювальну роботу з платниками податків щодо необхідності сплати існуючого податкового боргу.

Також Чумаківська громада цікавилася, як місцеве самоврядування може впливати на легалізацію продажу підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, пальне) на своїй території. Ключове, на що треба звертати увагу – для реалізації підакцизної продукції потрібно мати відповідні дозволи, наявність марок акцизного податку на відповідній продукції та обов’язкове застосування РРО/ПРРО.

У разі, якщо на території громади здійснюється господарська діяльність з реалізації підакцизних товарів без дозвільних документів та без реєстрації підприємницької діяльності, зазначена діяльність підпадає під дію Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Якщо стали відомі факти роздрібної торгівлі підакцизними товарами без наявності відповідних ліцензій чи марок акцизного податку або без застосування РРО/ПРРО податківці наголосили на необхідності повідомляти про них для вжиття подальших заходів.

Така комунікація дозволяє вирішувати не лише поточні питання, а й будувати фундамент для прозорої та ефективної роботи, яка дозволяє громадам розвиватися, бізнесу працювати прозоро та ефективно, а регіону і державі – забезпечувати стабільність навіть у найскладніші часи.