У пресцентрі інформаційного агентства «МІСТ-ДНІПРО» у форматі Zoom відбулась пресконференція за участі заступника начальника Придніпровського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Оксани КАБИРІНОЇ на тему: «Оподаткування доходу, отриманого фізичними особами від надання нерухомого майна в оренду».
Сьогодні розглянемо питання щодо оподаткування доходу, отриманого фізичними особами від надання нерухомого майна в оренду:
- Останнім часом від платників податків все частіше надходять запитання «Чи необхідно фізичній особі, яка здає в оренду власне нерухоме майно, реєструватись фізичною особою-підприємцем?»
Відповідно до статей 319 та 320 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV (із змінами та доповненнями) власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності.
Таким чином, надання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця у якості фізичної особи - підприємця.
Проте варто наголосити: якщо фізична особа має у власності декілька об’єктів власного нерухомого майна, які здає в оренду на постійній основі, у такому випадку вона вже зобов’язана зареєструватися суб’єктом підприємницької діяльності і сплачувати податки відповідно до обраної системи оподаткування.
- Громадяни, які надають в оренду власне нерухоме майно не на постійній основі, повинні подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій відображати суму доходу, отриманого протягом звітного податкового року та податкові зобов'язання за результатами такого року.
Податкова декларація про майновий стан і доходи відповідно до пункту 49.18.4 статті 49 ПКУ подається фізичними особами за підсумками календарного року до 1 травня року, що настає за звітним.
- Доходи, отримані громадянами від надання в оренду власного нерухомого майна, підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід.
До загального оподатковуваного доходу включається будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, зокрема, суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (підпункт 164.2.2 пункту 164.2 статті 164 ПКУ) та дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) - підпункт 164.2.5 пункту 164.2 статті 164 ПКУ.
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПКУ ставка податку на доходи з фізичних осіб становить 18 відсотків від бази оподаткування.
Крім цього, з доходу від надання нерухомості в оренду також сплачується військовий збір.
Відповідно до пункту 161 (прим.1) підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України ставка військового збору становить на сьогодні 5 відсотків від об’єкта оподаткування.
- У випадку, коли фізична особа отримує дохід від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомого майна юридичній особі чи фізичній особі-підприємцю, в такому разі юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або самозайнята особа є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб (підпункт 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок. Податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу.
- Декларацію про майновий стан і доходи можна подати до територіального органу Державної податкової служби за місцем реєстрації:
- особисто або уповноваженою на це особою;
- поштою з повідомленням про вручення;
- або засобами електронного зв’язку в електронній формі, скориставшись сервісом «Електронний кабінет».