Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено перевірку та складено акт планової документальної виїзної перевірки підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства України щодо торгівлі нафтопродуктами, в якому зазначені порушення.
Позиція податкового органу полягає в тому, що будь-яка реалізація пального через автозаправну станцію є роздрібною торгівлею акцизним товаром, а отже включається до об’єкту оподаткування.
Контролюючий орган наголошує, що враховуючи специфіку зберігання, перевезення та реалізації нафтопродуктів оптова торгівля такими можлива лише через відповідні нафтобази, а через мережу автозаправних станцій здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а не оптовий, оскільки відпуск пального відбувається через паливо-, масло- та газороздавальні колонки кінцевому споживачу.
Платник податків, не погодившись з висновками акта перевірки, звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень на загальну суму 27,1 млн гривень.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016, позов підприємства задоволено повністю.
Суд зазначив, що не кожен факт продажу пального через автозаправну станцію є роздрібним, оскільки здійснення роздрібного продажу нафтопродуктами через мережу автозаправної станції не позбавляє позивача права здійснювати відпуск через автозаправні станції нафтопродуктів, які були придбані суб’єктами господарювання оптом. Тому, особа, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок при здійсненні відпуску нафтопродуктів в межах договорів суб’єктам господарювання, не є платником акцизного податку в розумінні норм Податкового кодексу України при здійсненні таких операцій.
Не погодившись з рішенням суду першої та апеляційної інстанцій, контролюючим органом подано касаційну скаргу.
Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2024 року зазначено, що висновки суду попередніх інстанцій ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального права, а отже підстави для скасування рішення контролюючого органу відсутні.
Постанову суду першої та ухвалу суду апеляційної інстанції скасовано, касаційну скаргу контролюючого органу задоволено та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.