У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Порядок повернення платежів з бюджету». На запитання платників податків відповідала в. о. заступника начальника відділу обліку платежів та зведеної звітності управління економічного аналізу ГУ ДПС Ірина Грабар.
Питання 1: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, як надається заява про повернення коштів?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до статті 43 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі- Кодекс) повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання органом ДПС здійснюється тільки на підставі заяви платника, поданої протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:
на рахунок платника податків у банку / небанківському надавачу платіжних послуг;
на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету.
Заяву платник може подати як у паперовому вигляді так і в електронному вигляді.
Питання 2: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, в Електронному кабінеті є форма заяви на перекид/повернення помилково/надміру сплачених коштів?
Відповідь: Добрий день! В Електронному кабінеті платника податків заява подається в електронному вигляді:
для юридичних осіб - шаблон «J1302002»,
для фізичних осіб - шаблон «F1302002».
Питання 3: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, можливо здійснити повернення коштів, якщо у платника є податковий борг?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до статті 43 Кодексу передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Питання 4: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, який порядок повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість?
Відповідь: Добрий день! У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200 1.5 статті 200 1 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Питання 5: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, які терміни для повернення надміру сплачених зобов'язань по заяві платника?
Відповідь: Добрий день! ДПС не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви формує електронний висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Питання 6: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, як розуміти поняття комплаєнс–ризику сплати для платників податків?
Відповідь: Добрий день! При впровадженні в організацію та діяльність Державної податкової служби України міжнародних підходів до управління, що ґрунтуються на управлінні податковими ризиками, з метою підвищення рівня дотримання платниками податків своїх податкових обов’язків ДПС України впроваджується новий проект комплаєнс-ризиками. Координатором нового проекту є Міністерство фінансів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 25 липня 2024 року № 854 «Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі» набрала чинності 01.08.2024.
Основні новації проекту - розподіл всіх податкових ризиків за основними видами:
Ризик реєстрації
Ризик звітності
Ризик сплати
Ризик декларування.
Ризик сплати – випадок, коли платники податків сплачують податки, збори, платежі із запізненням або сплачують в неповному обсязі, або не сплачують зовсім, що призводить до виникнення або накопичення податкового боргу.