У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання щодо використання РРО та програмних РРО».
На запитання платників податків відповідав заступник начальника відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Роман Дудник.
Питання 1: Добрий день! Скажіть, будь ласка, хто з платників єдиного податку (фізичних осіб) при проведенні розрахункових операцій повинен використовувати реєстратори розрахункових операцій або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО)?
Відповідь: Добрий день! Випадки можливого здійснення господарської діяльності при проведенні розрахункових операцій без застосування касової техніки передбачено ст.9 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265/95-ВР).
Платники єдиного податку І-групи які здійснюють торгівлю на ринках, або надають побутові послуги населенню при проведенні розрахункових операцій мають право не застосовувати касову техніку.
Питання 2: Вітаю! Підкажіть, будь ласка, чи проводяться фактичні перевірки під час дії воєнного стану?
Відповідь: Вітаю! Відповідно до діючих норм законодавства, на даний час знято всі обмеження щодо проведення фактичних перевірок. Податкова служба має право та повинна здійснювати проведення фактичних перевірок. (п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VII (далі – ПКУ)).
Одним із пріоритетних напрямів проведення фактичних перевірок є питання можливості проведення розрахунків у безготівковій формі за допомогою банківських платіжних засобів. Дане питання набуває важливого соціального, морального значення, адже у значної більшості споживачів на ринку України кошти для розрахунків в наявності лише на банківських картках та відсутні кошти в готівковій формі.
Але податкова служба додає всіх зусиль для зменшення кількості фактичних перевірок.
З метою уникнення непорозумінь з працюючим бізнесом у цей надскладний для всіх час, ГУ ДПС надає практичні роз’яснення в податковому законодавстві.
Питання 3: Добрий день! Скажіть, будь ласка, при поверненні товару, сплаченого карткою, повернули кошти готівкою. Чи є тут порушення і яка відповідальність?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до п.1 та п.2 ст. 3 Закону №265/95 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товару (наданні послуг) у сфері торгівлі сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті замовлення оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
У разі отримання оплати за товар (послуги) у безготівковій формі повернення коштів за неотриманний товар (ненадану послугу) здійснюється:
- у безготівковій формі через установу банку;
- у готівковій формі чи за допомогою банківської платіжної картки, однак, із застосуванням РРО або ПРРО з оформленням відповідного розрахункового документа.
Отже, обидва варіанти повернення коштів є правомірними. І РРО потрібен лише у випадку, якщо кошти повертаються готівкою або на банківську картку покупця.
Питання 4: Вітаю! Підкажіть, будь ласка, при проведенні розрахунків через термінал обов’язково видавати чек з РРО та/або ПРРО, якщо термінал роздруковує свій чек?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до п.1 та п.2 ст. 3 Закону №265/95 покупцеві необхідно видати розрахунковий документ встановленої форми на паперовому носії або в електронному вигляді на повну суму проведеної розрахункової операції. Сліп, роздрукований терміналом – не є розрахунковим документом.
Питання 5: Добрий день! Які штрафні санкції передбачені за невидачу при продажу товарів чеків РРО та або ПРРО?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до вимог пункту 1 ст. 17 Закону №265/95, до суб’єктів господарювання за невидачу (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
100 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
150 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.
Питання 6: Добрий день! Скажіть, будь ласка, чи має інспектор право проводити інспекційну перевірку, оглядати приміщення, якщо на місці проведення перевірки відсутня фізична особа – підприємець? Чи буде мати це законну силу?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до п.20.1.13 ст.20 ПКУ працівники податкової служби мають право на доступ під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності або є об’єктами оподаткування та або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування та/ або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.
Згідно вимог п.80.7 ст. 80 ПКУ працівники податкової служби проводять фактичні перевірки які проводяться в присутності суб’єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Слід зазначити, що згідно п.80.1 ст. 80 ПКУ фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків, а відповідно до п 80.4 ст.80 та підпункту 20.1.10 пункту 20.1 ст. 20 ПКУ працівники податкової до початку проведення фактичної перевірки можуть провести контрольно-розрахункову операцію.