Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Право громадян на податкову знижку розглянуто під час проведення пресконференції

, опубліковано 26 вересня 2022 о 11:56

Нещодавно завідувачем сектору адміністрування податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Медведовською Тетяною в інформаційному агентстві «МОСТ-ДНЕПР» проведено пресконференцію на тему «Право громадян на податкову знижку».

Громадяни, які не є суб’єктами господарювання, та які протягом минулого року отримували заробітну плату, з якої утримувався податок на доходи фізичних осіб, мають право на отримання податкової знижки за умови наявності підстав, передбачених Податковим кодексом України (далі – ПКУ).

Тобто, податкова знижка (далі – знижка) – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково відображається вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги (підпункт 166.2.1 пункту 166.2 статті 166 ПКУ). 

Передусім необхідно звернути увагу на те, що не вся сума витрат, здійснених протягом року, підлягає поверненню. На суму здійснених витрат зменшується база оподаткування. Відповідно, податок зменшиться на суму, що дорівнюватиме 18% від суми понесених витрат. Саме ці 18% від суми витрат і буде повернуто у разі правильного оформлення і подання декларації.

Знижка надається, якщо у фізичної особи протягом звітного року були витрати на:

- навчання,

- отримання доступного житла за державними програмами, 

- оплату допоміжних репродуктивних технологій, 

- відсотки за іпотечним кредитом,

- внески на благодійність, 

- страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя,

- пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення тощо.

Для отримання  знижки необхідно:

- заповнити,  та включно по 31 грудня поточного року, подати за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи. Нагадуємо, що податкову декларацію можна подати в один із таких способів: особисто або уповноваженою на це особою; надіслати поштою; засобами електронного зв’язку в електронній формі, скориставшись  сервісом «Електронний кабінет».

 - у декларації  вказати суму одержаного за рік доходу у вигляді зарплати, вид понесених витрат, їх розмір і розраховану суму податку на доходи фізичних осіб до повернення.

Знижка надається у поточному році за наслідками звітного  податкового року (підпункт 166.1.1 пункту 166.1 статті 166 ПКУ).

Якщо платник податку до кінця податкового року не скористався правом на нарахування знижки, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Проте, Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», внесено зміни до ПКУ, а саме: тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України подання декларації, у якій зазначається право на знижку, здійснюється без дотримання вказаного терміну. Тобто  скористатися знижкою за 2021 рік можна до кінця дії воєнного стану.

Також важливо відзначити, що сума витрат, які дають право на отримання знижки у звітному році, не повинна перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати.

 Основні документи, необхідні для оформлення знижки:

- копія паспорта;

- довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку;

- довідка про заробітну плату, отриману протягом звітного року;

- копії документів, що підтверджують сплату (квитанції, платіжні доручення тощо);

- документ, що підтверджує ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб), якщо витрати здійснено на користь члена сім’ї.

Слід зазначити, що на знижку мають право лише громадяни України, які офіційно працюють, а отже є платниками податку на доходи фізичних осіб, і мають реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) або довідку про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків (що надавались раніше).

Якщо такого номера немає, то знижка може бути надана тільки в разі, якщо ця людина відмовилася від прийняття РНОКПП через свої релігійні переконання, офіційно повідомила про це орган ДПС і має спеціальну відмітку в паспорті.

Копії документів надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (підпункт 166.2.2. пункт 166.2 статті 166 Податкового кодексу України).

Сума, що має бути повернута платнику податку як знижка, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (пункт 179.8. статті 179 Податкового кодексу України). Проте, як вже зазначалось, відповідно до внесених змін, на період дії воєнного стану на території України, сума знижки повертається платнику без дотримання 60 денного терміну.