Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Застосування РРО та програмних РРО»

, опубліковано 22 жовтня 2021 о 15:15

У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Застосування РРО та програмних РРО».

На запитання платників податків відповів заступник начальника відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Роман ДУДНИК.

 

Питання.

Доброго дня! Хто з платників єдиного податку (фізичних осіб) при проведенні розрахункових операцій повинен використовувати РРО або ПРРО?

Відповідь.

Доброго дня! Можливе здійснення господарської діяльності при проведенні розрахункових операцій без застосування касової техніки передбачено ст. 9 Закону України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій  у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також вимогами п.61 розділу 10 «Перехідних положень» «Податкового Кодексу України».

На даний час на суб’єктів господарювання платників єдиного податку І - ІV груп поширюється дія п. 61«Податкового Кодексу України» та у разі не перевищення ними обсягу доходу встановленого до 2021 року та з 2021року (1 млн. грн. та 1 млн. 320 тис. грн. відповідно) проведення розрахункових операцій без застосування касової техніки є правомірним, але звертаю особливу увагу, що при проведені розрахункових операцій з надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, при реалізації:

-  лікарських та медичних засобів;

- складної побутової техніки;

- ювелірних виробів – застосування належним чином зареєстрованої касової техніки є обов’язковим.

Всі суб’єкти господарювання які були зазначені в п. 61 «Податкового Кодексу України» з 01 січня 2022 року повинні при проведенні розрахункових операцій використовувати належним чином зареєстровану касову техніку.

 

Питання.

Вітаю. Чи можливо використовувати декілька програмних РРО на одному пристрої? 

Відповідь.

Добрий день. Програмне забезпечення для програмного РРО може бути одночасно встановлено на будь-яку кількість пристроїв, але використовувати один ПРРО можна тільки на одному із пристроїв і тільки одним касиром.

В програмних рішеннях «ПРРО Каса» та «пРРОсто», які надаються Державною податковою службою на безоплатній основі, на даний час немає можливості одночасно використовувати різними суб’єктами господарювання два окремі ПРРО на одному пристрої. Таке використання суб’єктами господарювання ПРРО допустиме лише почергово. Для цього необхідно почергово закривати робочу зміну одному суб’єкту господарювання та відкривати робочу зміну іншому.

При цьому, суб’єкт господарювання протягом дня в ПРРО може відкрити нову робочу зміну у разі формування фіскального звітного чека (Z-звіту) та закриття попередньої зміни.

 

Питання.

Доброго дня. Повернення товару, сплаченого карткою – повернули кошти готівкою. Чи є тут порушення і яка відповідальність?

Відповідь.

Доброго дня. Відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону України № 265/95 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товару (наданні послуг) у сфері торгівлі сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

У разі отримання оплати за товар (послуги) у безготівковій формі повернення коштів за неотриманний товар (ненадану послугу) здійснюється:

- у безготівковій формі через установу банку;

- у готівковій формі чи за допомогою банківської платіжної картки, однак із застосуванням РРО або ПРРО з оформленням відповідного розрахункового документа.

Отже, обидва варіанти повернення коштів є правомірними. І РРО потрібен лише у випадку, якщо кошти повертаються готівкою або на банківську картку покупця.

 

Питання.

Доброго дня. При проведенні розрахунків через термінал обов’язково видавати чек з РРО та/або ПРРО, якщо термінал роздруковує свій чек? 

Відповідь.

Доброго дня. Відповідно до п.1 та п.2 ст. 3 Закону України № 265/95 покупцеві необхідно видати розрахунковий документ встановленої форми на паперовому носії або в електронному вигляді на повну суму проведеної розрахункової операції.

Сліп, роздрукований терміналом – не є розрахунковим документом.

 

Питання.

Вітаю. Які штрафні санкції передбачені за невидачу при продажу товарів чеків РРО та або ПРРО?

Відповідь.

Добрий день. Відповідно вимог пункту 1 ст. 17 Закону 265/95, до суб’єктів господарювання за невидачу (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Проте, відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону № 265/95 тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах:

10 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

50 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

 


Питання.

Доброго дня! Особливості програмних РРО – на що звернути увагу при виборі цього варіанту РРО?

Відповідь.

Доброго дня! Державна податкова служба піклується за навантаженням на бізнес та захист споживачів на ринку України.

ДПС України розроблена та надається безкоштовна програма Програмного РРО, яка завантажується на пристрій: смартфон, планшет, комп’ютер, тощо, що дає значну перевагу над звичайним класичним РРО при витратах субє’ктів господарювання з придбання касової техніки.

Суб’єкти господарювання в своїй роботі можуть самостійно обирати працювати з використанням класичного РРО чи програмного РРО залежно від потреб. Електронні чеки мають таку-ж юридичну силу, як і паперові чеки. Крім здійснення діяльності на господарських одиницях – АЗС та ГАЗС, в даних випадках використання лише класичних РРО.

Впровадження програмного РРО допоможе бізнесу зменшити витрати на придбання касової техніки, та захистить споживачів в придбанні якісної продукції або послуг у суб’єктів господарювання