Головне управління ДПС
у Дніпропетровській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Основні напрямки адміністрування екологічного податку

, опубліковано 30 листопада 2020 о 10:26

На сьогодні питання стану довкілля Дніпропетровщини є надзвичайно важливим та турбує кожного мешканця регіону.

Екологічний податок є одним із вагомих компенсаторів негативного впливу на природу шкідливих та небезпечних факторів, що виникають під час господарської діяльності платників.

Екологічний податок – це складова екологічної політики нашої держави, завданням якої є регулювання відносин у галузі охорони, використання та відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання i ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об’єктів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною.

У цьому році Дніпропетровська область забезпечила надходження екологічного податку 660,6 млн грн до Державного та місцевого бюджетів, це майже 17 відсотків від суми надходжень в цілому по Україні.

У поточному році року надходження по екологічному податку збільшились на 10,1 млн грн у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Основними платниками екологічного податку в області є підприємства гірничо-металургійного комплексу Криворіжжя, якими у поточному році сплачено до бюджетів 457 млн грн.

Одним з пріоритетних напрямків роботи податкової служби є забезпечення повноти сплати екологічного податку підприємствами - забруднювачами, у т.ч. на добровільній основі.

Кількість платників екологічного податку становить 3 701.

У порівнянні з відповідним періодом минулого року кількість платників з екологічного податку збільшилась на 396 платників.

Показник збільшення досягнуто завдяки комплексному підходу щодо залучення суб’єктів господарювання різних галузей економіки до сплати екологічного податку.

Так, залучені платники по наступних категоріях:

-  що здійснюють зберігання зерна;

-  що здійснюють викиди шляхом спалення різних видів палива;

-  нелегальні АЗС.

Хочу наголосити, що екологічний податок зобов’язані сплачувати усі суб’єкти господарювання, якщо їх діяльність призводить до:

- викидів шкідливих речовин у повітря;

- скидів шкідливих речовин до річок, ставків, озер, каналів, водосховищ, моря чи підземних вод;

- розміщення відходів;

- утворення радіоактивних відходів, їх тимчасове зберігання понад строк, встановлений особливими умовами ліцензії.

Нагадую, що у разі, якщо платник екологічного податку з початку звітного року не планує здійснення господарської діяльності, то він повинен подати заяву у відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення В іншому разі платник податку зобов'язаний подавати Декларацію з екологічного податку на загальних підставах.

Нормами Кодексу встановлені ставки податку в залежності від забруднюючої речовини, класу небезпечності речовин (сполук) в атмосферному повітрі.

Об’єктом та базою оподаткування екологічним податком є:

- обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;

- обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об’єкти;

- обсяги та види (класи) відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях протягом звітного кварталу, крім обсягів та видів (класів) окремих відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях

Під розміщення відходів розуміється постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (це може бути, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів.

Нагадую, що здійснення діяльності, у результаті якої забруднюється навколишнє середовище, можливе лише після отримання відповідного дозволу, а саме:

-  за викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря:

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» отримання дозволу, виданого суб’єкту господарювання, обласними державними адміністраціями

Дозволи оформлюються та надаються Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

- за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти здійснюється за наявності дозволу, який видається територіальними органами Державного агентства водних ресурсів.

-  за розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання) видається Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Підсумовуючи, хочу наголосити, що нашими спільними цілями екологічного оподаткування є:

1) для платників - превентивний спосіб захисту довкілля:, а саме застосування платниками податку природозберігаючих технологій, зменшення викидів, забруднення та відходів, що становлять загрозу навколишньому середовищу;

2) для податківців - фіскальний спосіб: використання коштів екологічного податку для поповнення доходів державного бюджету.

Хочу подякувати сумлінним платникам за чітке виконання законодавства та сплату екологічного податку!

https://dp.tax.gov.ua/media-ark/videogalereya/prezentatsii-ta-inshi-materiali/6900.html