Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Основним економічним мотивом законослухняної поведінки платників податків є уникнення наслідків несплати податків

опубліковано 22 листопада 2024 о 10:57

Відділ  комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування – Кам’янський регіон) інформує. 

Податкова культура (як одна з головних ознак громадянського суспільства) є складником загальнонаціональної культури (правової, економічної, політичної і фінансової), а отже, містить: знання своїх прав і обов’язків у процесі сплати податків (як складник правової культури), удосконалення знань і розуміння податкових наслідків господарської діяльності (як складник економічної культури), тобто інтелектуальний рівень;  усвідомлення громадянами всієї важливості для держави сплати податків (як складник політичної культури), оцінювання соціальної корисності податкового законодавства і формування власного ставлення до податкової політики, діяльності податкових органів як представників держави, тобто емоційно-психологічний рівень;  уміння користуватися правовим інструментарієм у практичній діяльності, своєчасне представлення податкової звітності (як складник фінансової культури), а також дотримання етичних норм у спілкуванні з суб’єктами господарювання, тобто поведінковий рівень. Основним економічним мотивом законослухняної поведінки платників податків є уникнення наслідків несплати податків.  

Напрямок управляння податковими ризиками набув розвитку в Плані заходів з реалізації стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2022-2025 роки, схваленому розпорядженням кабінету міністрів України №1805 від 29 грудня 2021 року. Зокрема, Планом заходів за напрямками підвищення ефективності податкового адміністрування та якості обслуговування платників податків передбачено розроблення стратегії управління щодо дотримання податкової дисципліни з визначенням сегментів платників податків та ризиків для кожного сегменту. 

Кабінетом міністрів України прийнята постанова від 25 липня 2024 року № 854 «Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі» та є методологічною основою та базовим документом для практичної реалізації Експериментального проекту, у зв’язку з цим Державна податкова служба України працює в цьому напрямку. Цим Проектом передбачено розподіл податкових ризиків по видах. Одним із основних видів ризику, пов’язаних із недотриманням платниками норм податкового законодавства, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, під час реалізації експериментального проекту є ризик звітності – випадок коли платники податків подають податкову звітність із запізненням або не подають її взагалі. 

Управлінням оподаткування юридичних осіб в межах функціональних повноважень - за результатами опрацювання інформації, що міститься в ІКС ДПС, зокрема поданої платниками податкової звітності по податках, контроль за якими покладено на управління, здійснено понад 20 тисяч камеральних перевірок податкової звітності поданої платниками протягом вересня – жовтня поточного року. 

За порушення вимог податкового законодавства, зокрема: неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів (пункт 120.1 статті 120 податкового кодексу України), до порушників податкової дисципліни – до 559 суб’єктів господарювання застосовано штрафи.