Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» у Марганецькій ДПІ на тему «Особливості застосування РРО/ПРРО»

опубліковано 08 грудня 2023 о 17:07

у Марганецькій ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області  відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Особливості застосування РРО/ПРРО».

На запитання платників податків відповідала старший державний інспектор  Марганецької ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області   Задорожня Наталя Миколаївна

Питання 1: Якщо налаштоване автоматичне закриття зміни, але зміна не закрилась, що робити?

Відповідь. Добрий день! Автоматичне закриття зміни на ПРРО виконується тільки для ПРРО, на якому відкрита зміна авторизованим користувачем, та лише за умови, що ПРРО знаходиться в активному стані, тобто програмне забезпечення ПРРО не повинно бути закритим. За вказаних умов та за наявності відповідного налаштування на ПРРО відбувається автоматичне закриття зміни.

Отже:

  1. Для автоматичного закриття зміни потрібно тримати ПРРО в активному стані.
  2. Авторизуватися повинен той користувач, який відкрив зміну. Наприклад, якщо зміну відкрив користувач 1, а авторизується користувач 2- зміна автоматично не закриється.
  3. Якщо автоматичне закриття не відбувається, це означає, що зміна у ПРРО закрита, чи програма перейшла в неактивний стан.

Питання 2: Добрий день! Інтернет торгівля: коли формувати касовий чек?

Відповідь. Добрий день! Для суб’єкта господарювання, на якого поширюється дія ЗУ від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», для цілей застосування РРО/ПРРО не має значення, який спосіб для оплати обрав покупець (споживач), а має значення лише спосіб, який запропоновано суб’єктом господарювання покупця (споживачу).

Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг та застосування РРО/ПРРО встановлено ст..3 Закону №264.

Закон №265 не встановлює конкретних часових проміжків фіскалізації розрахунків, а лише визначає обов’язок її здійснення.

Згідно з абз.3 ч.11 ст.8 ЗУ «Про захист споживачів» від 12.05.1991 №1023-ХІІ розрахунковий документ має бути виданий або стоврений в електронній формі не пізніше моменту передачі товару (послуги).

Отже, основною нормою законодавства в Україні, якою визначено проміжок часу, в який необхідно надати покупцю  (споживачу) розрахунковий документ, є абз.3 ч.11 ст.8 Закону №1023.

При цьому, паперова та електронна форма фіскальних касових чеків є рівнозначними між собою та можуть видаватися у будь - якому випадку.

Питання 3: Добрий день! Що таке касова книга, як її вести в електронному вигляді?

Відповідь. Добрий день! Згідно з п.3 розд.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26.12.2017 №148, касова книга – це документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.

Згідно з п.41 розд.ІV Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, установи /підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів мають право вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп’ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, повинне забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша  касової книги («Вкладний аркуш касової книги», «Звіт касира»), які за формою і змістом повинні відтворювати  форму та зміст касової книги в паперовому вигляді.

Записи в касовій книзі здійснюються до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містять усі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги нумеруються автоматично в порядку зростання з початку року. Під час складання електронного документа касової книги роздруковуються кожна з двох частин аркуша касової книги: «Вкладний аркуш касової книги», «Звіт касира». Протягом року «Вкладний аркуш касової книги» зберігається касиром окремо за кожний місяць. Після закінчення календарного року (або залежно від потреби) «Вкладний аркуш касової книги» формується в підшивки в хронологічному порядку. Загальна кількість аркушів за рік засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера  установи/підприємства – юридичної особи, а підшивки формуються в книгу. Після закінчення календарного року касова книга на електронних носіях передається для зберігання відповідно до законодавства України.

Питання 4: Добрий день! Як зареєструвати касира для програмного РРО?

Відповідь. Добрий день! Суб’єкт господарювання може проводити розрахункові операції на ПРРО самостійно або визначати уповноважених осіб (касирів).

Особа може здійснювати розрахункові операції на ПРРО з використанням електронного підпису такої особи/електронної печатки суб’єкта господарювання, на якого зареєстровано ПРРО, після внесення даних про сертифікати до Реєстру  програмних РРО за умови дійсності відповідного сертифіката відкритого ключа.

Дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток, що використовуються ПРРО, вносяться до реєстру програмних РРО на підставі поданих суб’єктами господарювання в електронній формі повідомлень про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які застосовують в ПРРО за формою №5-ПРРО.

Повідомлення можна подати, використовуючи програмне забезпечення Електронного кабінету, або будь-яке інше програмне забезпечення, наявне у суб’єкта господарювання.

Питання 5: Добрий день! Чи дозволяється використання програмного РРО під час реалізації пального?

Відповідь. Добрий день! Відповідно до п.1 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операцій з приймання готівки для використання платіжної операції зобов’язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Поряд з цим, згідно з абзацом другим пункту 1 статті 3 Закону №265 (у редакції Закону України від 01.12.2020 №1017-ІХ) використання програмних РРО при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.

Згідно Податкового кодексу України термін «пальне» - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 цього Кодексу (п.п.14.1.141¹ п.14.1 ст.14 Кодексу).