У Марганецькій ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Особливості застосування РРО/ПРРО».
На запитання платників податків відповідала старший державний інспектор Марганецької ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Задорожня Наталя Миколаївна
Питання 1: Добрий день! Як здійснити перереєстрацію ПРРО, у т.ч. в разі зміни найменування або адреси господарської одиниці, де використовується такий ПРРО?
Відповідь. Добрий день! Відповідно до п.8 розд.ІІ Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних РРО, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 №317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547» (далі Порядок №317) перереєстрація ПРРО здійснюється у разі зміни найменування (ПІБ або податкового номера СГ (без державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності ФОП), найменування або адреси господарської одиниці, де використовується ПРРО. Для перереєстрації подається Заява про реєстрацію програмних РРО за формою №1-ПРРО з позначкою «Перереєстрація».
При цьому, заява про внесення змін у дані про ПРРО подається у разі змін даних, що вказуються у Заяві, що не потребують перереєстрації (зміни назви ПРРО тощо) (п.9 розд. ІІ Порядку №317).
Пунктом 10 розд. ІІ Порядку №317 передбачено, що перереєстрація та внесення змін у дані про ПРРО здійснюється у порядку та строки, встановлені для реєстрації.
Заява про проведення перереєстрації або внесення змін у дані про ПРРО подається СГ за умови направлення останнього фіскального звітного чека та закриття останньої зміни на такому ПРРО згідно з розд.V Порядку №317.
Згідно з п.11 розд.ІІ Порядку №317 у разі зміни місцезнаходження або місця проживання, включення/не виключення СГ до Реєстру великих платників податків, реорганізації контролюючих органів чи з інших причин, унаслідок яких змінюється контролюючий орган, в якому СГ обліковується як платник податків на обслуговування до контролюючого органу за новим місцем обліку засобами ІТС ДПС здійснюється перереєстрація ПРРО до контролюючого органу за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків.
Питання 2: Добрий день! У яких випадках використовуються операції «службове внесення» та «службова видача»?
Відповідь. Добрий день! Згідно з п.6 розд. ІІІ Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547 із змінами і доповненнями та п.9 розд. ІV Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування ПРРО, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 №317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547» із змінами і доповненнями, внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО або ПРРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій:
операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту;
операція «службова видача» використовується для реєстрації суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків та/або видається держателям електронних платіжних засобів.
Проведення операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів здійснюється суб’єктами господарювання із використанням РРО або ПРРО у порядку, визначеному Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями та нормативно – правовим актом НБУ з питань ведення касових операцій у національній валюті.
Питання 3: Добрий день! Яким чином здійснюється реєстрація КОРО на господарську одиницю?
Відповідь. Добрий день! Відповідно до абз. 21 ст.2 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами і доповненнями книга обліку розрахункових операцій (КОРО) – прошнурована і належним чином зареєстрована в контролюючих органах книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Пунктом 2 глави 1 розд.ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547 із змінами і доповненнями, встановлено, що реєстрація КОРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків.
Суб’єкт господарювання, який є платником податку на прибуток, може реєструвати КОРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів, які розташовані на території іншої, ніж такий суб’єкт територіальної громади.
Національні оператори можуть реєструвати КОРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів або господарських одиниць, де будуть використовуватися КОРО:
АТ «Укрпошта» - за місцезнаходженням відділень;
ПАТ «Укртелеком» - за місцезнаходженням центрів та цехів телекомунікаційних послуг;
ДП спеціального зв’язку – за місцезнаходженням вузлів та пунктів спеціального зв’язку;
АТ «Українська залізниця» - за місцезнаходженням станцій, підрозділів локомотивного, вагонного, колійного, вантажного, пасажирського та інших господарств, необхідних для забезпечення роботи залізничного транспорту.
КОРО за місцезнаходженням відокремлених підрозділів та господарських одиниць юридичної особи реєструються за кодом ЄДР підприємств та організацій України юридичної особи.
Відповідно до п.3 глави І розд.ІІ Порядку КОРО реєструється на кожну окрему господарську одиницю, при цьому кількість КОРО, що реєструється одночасно, не обмежується.
Згідно з п.4 глави 1 розд.ІІ Порядку при реєстрації першої КОРО на окрему господарську одиницю в контролюючому органі їй присвоюється фіскальний номер, який складається з 10-розрядного числового порядкового номера реєстраційного запису в ІТС ДПС, відповідно до алгоритму його формування, та літери «г».
Пунктом 5 глави 1 розд.ІІ Порядку, визначено, що фіскальний номер другої та наступних КОРО складається з фіскального номера першої КОРО, зареєстрованої на ту саму окрему господарську одиницю, та проставленого через дріб порядкового номера наступної КОРО.
Після скасування реєстрації фіскальний номер закривається та надалі не використовується.
Відповідно до п.6 глави 1 розд.ІІ Порядку КОРО повинна бути прошнурована, послідовно пронумерована та мати належним чином установлені засоби контролю, щоб унеможливити розшнурування КОРО або вилучення її аркушів без порушення цілісності засобу контролю.
Титульна сторінка КОРО має містити дані про СГ, кількість аркушів, номер установленого засобу контролю та дані про РРО у разі реєстрації КОРО на РРО (модифікація, заводський і фіскальний номери, версія програмного забезпечення).
Згідно з абз.1 п.7 глави 1 розд.ІІ Порядку для реєстрації першої та наступних КОРО на господарську одиницю в контролюючому органі СГ або представник СГ подає до цього органу:
- заяву про реєстрацію КОРО та/або РК за формою №1-КОРО;
- КОРО на господарську одиницю.
Реєстраційна заява за ф.№1-КОРО може бути подана керівником СГ або фізичною особою – підприємцем чи представником СГ за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження.
Реєстраційна заява за ф.№1-КОРО має бути підписана керівником СГ або фізичною особою – підприємцем чи представником СГ за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження, а також виконання вимог щодо електронної ідентифікації у випадку подання заяви в електронному вигляді із зазначенням дати подання. Усі розділи Реєстраційної заяви за ф.№1-КОРО підлягають обов’язковому заповненню.
Суб’єкти господарювання, які включені до системи подання податкових документів в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов’язкових реквізитів електронних документів.
Порядок та строки розгляду контролюючим органом заяв, поданих в електронній формі, є такими самими, як і для заяв, поданих у паперовому вигляді (п.8 глави 1 розд.ІІ Порядку).
Пунктом 11 глави 1 розд.ІІ Порядку передбачено, що у разі відсутності підстав для відмови в реєстрації КОРО посадова особа контролюючого органу не пізніше 2 робочих днів з дня отримання заяви проводить реєстрацію КОРО шляхом внесення даних до ІТС ДПС.
При реєстрації КОРО на господарську одиницю посадова особа контролюючого органу здійснює записи у відповідних рядках титульної сторінки КОРО (номер КОРО, сформований в ІТС ДПС, дата реєстрації КОРО, найменування контролюючого органу, дані про посадову особу контролюючого органу).
Відповідно до п.12 глави 1 розд.ІІ Порядку за бажанням СГ на одну господарську одиницю можна реєструвати декілька перших КОРО для використання в окремих місцях проведення розрахунків. Такі КОРО реєструються в ІТС ДПС та отримують фіскальний номер на кожну КОРО.
Питання 4: Добрий день! Які дані необхідно зазначити у вікні «локальний номер» розділу 4 заяви за формою №1-ПРРО?
Відповідь. Добрий день! Відповідно до п.3 розд. ІІ Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування ПРРО, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 №317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547» для реєстрації ПРРО складається заява про реєстрацію ПРРО за формою №1-ПРРО. Реєстраційна заява за формою №1-ПРРО в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів подається до фіскального сервера засобами Електронного кабінету (портального рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій.
У заяві зазначається локальний номер ПРРО, який присвоюється такому ПРРО суб’єктом господарювання. Локальний номер ПРРО становить числовий номер, він є унікальним серед номерів, що присвоюються суб’єктом господарювання у довільному порядку ПРРО для його реєстрації та застосування у відповідній господарській одиниці.
Локальний номер ПРРО зберігається за ПРРО до дати скасування реєстрації ПРРО.
Отже, у вікні «локальний номер» розд.4 реєстраційної заяви за ф.1-ПРРО зазначається унікальний числовий номер, що присвоюється суб’єктом господарювання у довільному порядку.
Питання 5: Добрий день! Яка інформація зазначається в гр.6 Форми ведення обліку товарних запасів фізичними особами – підприємцями, у т.ч. платниками єдиного податку, у разі внутрішнього переміщення товару?
Відповідь. Добрий день! Порядок ведення товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у т.ч. платниками єдиного податку затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 №496 визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб – підприємців, у т.ч. платників єдиного податку, які відповідно до п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами і доповненнями, зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.
Пунктом 1 розд. ІІ Порядку №496 встановлено, що облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми ведення обліку товарних запасів інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку.
При цьому первинні документи – опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування СГ, РНОКПП або код ЄДРПОУ, номер ID картки (для фізичних осіб, які відмовилися від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару).
ФОП, який здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об’єктах), веде облік товарних запасів за кожним окремим місцем продажу (господарським об’єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об’єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід’ємною частиною такого обліку.
Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов’язковими додатками до такої форми. Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.
Форма обліку визначена додатком до Порядку №496 та передбачає заповнення, зокрема графи 6 «Постачальник (продавець, виробник) або отримувач товару».
Відповідно до п.п.3 п.3 розд.ІІ Порядку №496 у графах 3-6 зазначаються реквізити первинного документа (вид первинного документа, дата його складання, номер первинного документа (за наявності), найменування СГ-постачальника або отримувача, його РНОКПП або код ЄДРПОУ, номер ID картки (для фізичних осіб, які відмовилися від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п.п.5 п.3 розд.ІІ Порядку №496 вибуття товарів для цілей Порядку №496, зокрема, вважається внутрішнє переміщення товару між місцями продажу (господарськими об’єктами) та/або місцями зберігання, що належать одному ФОП.
Таким чином, у разі внутрішнього переміщення товару у графі 6 Форми обліку відповідно до п.п.3 п.3 розд.ІІ Порядку №496 слід зазначати найменування СГ (власника або користувача господарської одиниці звідки вибуває товар), його РНОКПП або код ЄДРПОУ, номер ID картки (для фізичних осіб, які відмовилися від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті). З метою однозначної ідентифікації господарської одиниці з якої та в яку переміщується товар, додатково рекомендуємо у первинних документах зазначати назву та адресу таких/такої господарської одиниці.