У Софіївській ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Застосування РРО, нововведення Закону №3219».
На запитання платників податків відповіла старший державний інспектор У Софіївській ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області Личманенко Оксана Сергіївна.
Питання 1: Добрий день!
Чи може ФОП – платник ЄП другої груп проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО при здійсненні роздрібної торгівлі (продаж фруктів з кіоску на ринку на території села)?
Відповідь. Доброго дня!
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 лютого 2022 року № 95 (далі – Постанова № 1336) затверджений Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік).
В пункті 3 Переліку зазначено : роздрібна торгівля на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу). Таким чином, Ви повинні використовувати у своїй діяльності РРО та/або ПРРО.
Питання 2: Добрий день!
Маю ФОП, що спеціалізується на роздрібній торгівлі медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села. Чи потрібно мені реєструвати РРО та/або ПРРО. Якщо ні, то яким чином здійснювати розрахунки?
Відповідь. Доброго дня!
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 лютого 2022 року № 95 (далі – Постанова № 1336) затверджений Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік).
В пункті 3 Переліку зазначено: роздрібна торгівля медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села, селища.
Таким чином, Вам не потрібно використовувати РРО та/або ПРРО. Однак Вам необхідно здійснити реєстрацію книги обліку розрахункових операцій (КОРО).
Пунктом 2 глави 1 розд. II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 із змінами та доповненнями (далі – Порядок), встановлено, що реєстрація КОРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків.
Форму КОРО на господарську одиницю наведено у додатку 2 до Порядку. Фіскальний номер КОРО на окрему господарську одиницю складається з 10-розрядного числового порядкового номера реєстраційного запису в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС, відповідно до алгоритму його формування, та літери «г». Відповідно до п. 6 глави 1 розд. II Порядку КОРО повинна бути прошнурована, послідовно пронумерована та мати належним чином установлені засоби контролю, щоб унеможливити розшнурування КОРО або вилучення її аркушів без порушення цілісності засобу контролю.
Титульна сторінка КОРО має містити дані про суб’єкта господарювання, кількість аркушів, номер установленого засобу контролю та дані про РРО у разі реєстрації КОРО на РРО (модифікація, заводський і фіскальний номери, версія програмного забезпечення). Згідно з абзацом першим п. 7 глави 1 розд. II Порядку для реєстрації першої та наступних КОРО на господарську одиницю в контролюючому органі суб’єкт господарювання або представник суб’єкта господарювання подає до цього органу: заяву про реєстрацію КОРО та/або розрахункової книжки за формою № 1-КОРО (додаток 3 до Порядку) (далі – реєстраційна заява за ф. № 1-КОРО (ідентифікатор J/F1311304)) (абзац другий п. 7 глави 1 розд. II Порядку.
Питання 3: Добрий день!
Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО у разі здійснення розрахунків виключно безготівковим розрахунком?
Відповідь. Доброго дня!
Згідно пункту 14 статті 9 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 червня 2023 року № № 3219-IX) РРО/ПРРО не застосовують уразі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОПа, оскільки така операція не є розрахунковою. Тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати – поточний рахунок у форматі IBAN. При розрахунках в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим.
Питання 4: Добрий день!
Я приватний нотаріус, чи маю право не застосовувати РРО/ПРРО у своїй діяльності?
Відповідь. Доброго дня!
Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій та програмні реєстратори розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків.
Відповідно до Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, дія Закону поширюється на усіх суб’єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
При цьому, нормами ст. 178 Податкового кодексу України, якою визначено порядок оподаткування фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, не передбачено обов’язкового застосування реєстратора розрахункових операцій та програмного реєстратора розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків такими платниками податку.
Отже, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають право не застосовувати РРО/ПРРО при здійсненні готівковій та/або безготівковій формі.
Питання 5: Добрий день!
У яких випадках контролюючий орган відмовляє в реєстрації ПРРО?
Відповідь. Доброго дня!
За наявності підстав для відмови в реєстрації ПРРО фіскальний сервер формує повідомлення про відмову в такій реєстрації із зазначенням підстав для такої відмови.
Відмова у реєстрації ПРРО формується, якщо:
- автоматизованою перевіркою виявлено недотримання загальних вимог щодо електронного документообігу, а саме: незаповнення обов’язкових реквізитів, недійсність електронних підписів та/або печаток підписантів Заяви про реєстрацію ПРРО (ф. № 1-ПРРО, ідентифікатор - J/F1316604), непідтвердження права підписанта на подання Заяви тощо;
- ПРРО із зазначеними у Заяві назвою та локальним номером вже зареєстрований;
- щодо господарської одиниці, вказаної у Заяві, СГ не повідомив про такий об’єкт оподаткування або згідно з таким повідомленням відповідний об’єкт є закритим чи не експлуатується СГ;
- СГ не включено до ЄДР юросіб, ФОП та громадських формувань;
- виявлено розбіжності даних, вказаних у Заяві, з даними щодо обліку та реєстрації СГ в контролюючих органах як платника податків.