У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Новації, внесені Законом України від 30 червня 2023 року 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану", в частині реєстрації фізичних осіб – підприємців платниками єдиного податку та особливостей застосування РРО/ПРРО».
На запитання платників податків відповідала завідувач сектору з надання адміністративних та інших послуг Соборної ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Горбунова Олена Іванівна.
Питання 1: Добрий день!
Як ФОП, яка станом на 31.07.2023 перебувала на спрощеній системі оподаткування зі сплатою ЄП за ставкою 2 відс. доходу, після автоматичного переведення 01.08.2023 на групу платника ЄП (ставку ЄП), на якій перебувала до обрання особливостей оподаткування, перейти на іншу групу платника ЄП (ставку ЄП)?
Відповідь. Доброго дня!
У разі подання у період з 01.08.2023 до 01.09.2023 (по 31.08.2023 включно) заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, в якій буде обрано ставку єдиного податку для першої, другої та третьої груп без реєстрації ПДВ, фізичною особою – підприємцем, така ФОП вважатиметься платником єдиного податку з 01.08.2023 згідно з поданою нею відповідно до ПКУ заявою про обрання спрощеної системи оподаткування. Платники єдиного податку першої і другої груп, а також третьої групи за ставкою п’ять відсотків, які повернулися з 01.08.2023 або були автоматично переведені на відповідну групу та ставку єдиного податку, мають право за бажанням обрати іншу групу єдиного податку, за виключенням третьої групи зі ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному п. п. 1 п. 293.3 ст. 293 ПКУ, шляхом подання заяви до 31.08.2023 (включно). Такі платники будуть вважатись платниками єдиного податку з 01 серпня 2023 року.
Питання 2: Добрий день!
Чи мають право ФОП – платники ЄП першої – третьої груп відкликати подані заяви про застосування спрощеної системи оподаткування?
Відповідь. Доброго дня!
Норми Податкового кодексу України не передбачають можливості відкликання фізичними особами – підприємцями поданих ними заяв про застосування спрощеної системи оподаткування.
Питання 3: Добрий день!
У які строки контролюючий орган здійснює реєстрацію ФОП (крім е-резидента), як платника ЄП?
Відповідь. Доброго дня!
Протягом двох робочих днів з дня подання суб’єктом господарювання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування.
Питання 4: Добрий день!
Де можна ознайомитися з переліком всіх електронних сервісів ДПС та сервісами, які надаються через Електронний кабінет?
Відповідь. Доброго дня!
З повним переліком електронних сервісів можна ознайомитись на вебпорталі ДПС України у вкладці «Електронні сервіси». А з сервісами, які надаються Електронним кабінетом, детально можна ознайомитись, скориставшись Картою Електронного кабінету, що розміщена за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/map.
Питання 5: Добрий день!
В яких розмірах застосовуються штрафні (фінансові) санкції за порушення використання РРО та/або ПРРО на період з 01 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану, до ФОП – ЄП, які не є платниками ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або надають послуги?
Відповідь. Доброго дня!
Так застосовується фінансова відповідальність до таких фізичних осіб – підприємців за здійснення діяльності з продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або надання послуг, у таких розмірах:
25 відс. вартості проданих з порушенням, встановленим п. 15 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон), товарів (робіт, послуг)– за порушення, вчинене вперше;
50 відс. вартості проданих з порушенням, встановленим п. 15 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Питання 6: Добрий день!
Чи передбачена відповідальність до СГ за нестворення (несвоєчасне створення) щоденних Z-звітів на РРО або ПРРО з причини потенційного/аварійного відключення електроенергії у період дії воєнного стану?
Відповідь. Доброго дня!
Суб’єкти господарювання не нестимуть відповідальності за умови підтвердження такого факту належними доказами, зокрема, інформацією, розміщеною на вебпорталах, енергопостачальних компаній про відключення електроенергії у відповідній місцевості чи неможливості її постачання через пошкодження енергетичних мереж, тощо. Водночас, у разі порушення суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері здійснення розрахункових операцій та неможливості підтвердження, що такі порушення вчинені внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), посадові особи суб’єктів господарювання та особи, які здійснюють розрахункові операції будуть нести адміністративну відповідальність, встановлену ст. 155 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Питання 7: Добрий день!
Чи має право ФОП – платник ЄП у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначити код виду діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, якщо окремі види діяльності цього коду не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування та не здійснюються таким платником?
Відповідь. Доброго дня!
Якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа – підприємець – платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.