Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» про легалізацію заробітної плати в м. Кам’янське

опубліковано 11 листопада 2022 о 13:00

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування – Кам’янський регіон) повідомляє.

Нещодавно під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» на запитання платників податків відповідав начальник Кам’янського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Шишлаков Борис на тему «Легалізація заробітної плати».

Запитувачі отримали відповіді на деякі запитання, що надійшли від платників податків:

Питання 1: Доброго дня! Розкажіть, будь ласка, чому актуальна легалізація заробітної плати?

Відповідь 1: Вітаю! Питання легалізації  найманої праці, в умовах воєнного стану, не втрачає своєї актуальності.

Роботодавці, які ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати, бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, та видають працівникам зарплату у «конвертах», порушують законодавство, права і соціальні гарантії робітників. З іншого боку, погодившись на одержання зарплати у «конвертах», громадяни України свідомо позбавляють себе соціального захисту.

Особи, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців, вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають відпустки.

Кожен роботодавець – фізична чи юридична особа мають дотримуватись норм трудового законодавства та пам’ятати, що  у відносинах працівник – роботодавець завжди укладається трудовий договір. Цивільно-правова угода про надання послуг укладається в разі співпраці з незалежним підрядником або особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, тобто займається підприємництвом, бізнесом.

Питання 2: Доброго дня! Розкажіть, будь ласка, які ризики очікують працівників, які погоджуються на отримання зарплати в «конвертах»?

Відповідь 2: Вітаю! Звертаємо увагу, що особи, які отримують зарплату в «конверті» офіційно вважаються непрацюючими. Їм не зараховується страховий стаж, а відповідно:

• вони не будуть одержувати пенсію за віком;

• їх можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;

• у них немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, права на охорону праці, права на соціальне страхування. 

Питання 3: Доброго дня! Розкажіть, будь ласка, які зміни до Повідомлення про прийняття працівника на роботу?

Відповідь 3: Вітаю! Кабінет Міністрів України Постановою від 26.07.2022 року № 835 вніс зміни до Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладання гіг-контракту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 413, із змінами.

Змінами передбачено виключення необхідності для резидента Дія-Сіті надавати відомості, які у нього відсутні, а саме номер наказу або розпорядження про укладення гіг-контракту.

Питання 4: Доброго дня! Розкажіть, будь ласка, якщо працівник був сумісником, а стає основним працівником, чи необхідно подати повідомлення про прийняття на роботу?

Відповідь 4: Вітаю! Роботодавці, юридичні або фізичні особи-підприємці, повинні подавати повідомлення про прийняття на роботу у разі укладання трудового договору чи контракту із найманим працівником.

Звертаємо увагу, якщо працівник раніше був оформлений сумісником, а стає основним працівником, працедавцю необхідно видати наказ про прийняття на роботу на основне місце роботи. Після оформлення наказу про прийняття на роботу необхідно сформувати Повідомлення, після подання якого працівник може приступати до роботи за посадою як основний працівник.

Таке повідомлення необхідно подати до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті.

Питання 5: Доброго дня! Розкажіть, будь ласка, який актуальний Закон України щодо оптимізації трудових відносин в умовах воєнного стану?

Відповідь 5: Вітаю! Закон України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», що набрав чинності з 19 липня 2022 року.