Нещодавно у Амур-Нижньодніпровській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - Амур-Нижньодніпровська ДПІ) відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань новацій податкового законодавства в умовах воєнного стану.
На запитання платників податків відповідала заступник начальника Амур-Нижньодніпровської ДПІ Оксана Бланк.
Надаємо відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків.
Питання 1: Чи обов’язково платнику єдиного податку, який перебуває на третій групі зі ставкою 5 %, переходити на ставку 2 %?
Відповідь 1: Юридична чи фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою І Розділу ХІV Податкового кодексу України та реєструватися платником єдиного податку у визначеному порядку. Тимчасово з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, платники єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень.
Для платників податків обрання спрощеної системи оподаткування з особливостями справляння єдиного податку за ставкою 2 відсотки є правом, а не обов’язком. Підприємці, які здійснюють діяльність на третій групі з обраною ставкою 5 відсотків, без змін можуть далі працювати за обраною ставкою.
Питання 2: Чи є зміни в сплаті акцизного податку 5 % для платників роздрібного продажу в період воєнного стану в Україні?
Відповідь 2: З 30 квітня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року № 2218-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік». Згідно з п.3 розділу ІІ Прикінцевих положень зазначеного закону змінено дату введення в дію змін до Бюджетного кодексу України щодо впровадження в дію порядку зарахування до місцевих бюджетів 5 % акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, який сплачується їх імпортерами й виробниками. Дату перенесено на 1 травня 2022 року замість 1 січня 2023 року.
З 01 травня 2022 року набули чинності норми Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» стосовно перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплачувати (у розмірі 5 відсотків) акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Питання 3: Як зареєструвати програмний РРО для підприємця, який надає послуги із власної квартири?
Відповідь 3: У разі, якщо місце проживання фізичної особи-підприємця є місцем, де проводиться підприємницька діяльність, або воно пов’язане із здійсненням підприємницької діяльності, то фізична особа-підприємець відповідно до вимог п.63.3 ст.3 Податкового кодексу України має подати повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, повідомивши про місце проживання як про об’єкт оподаткування, після чого на такий об’єкт може бути зареєстроване програмне РРО.
Питання 4: Чи переноситься право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року на наступні податкові роки?
Відповідь 4: Відповідно до п.п. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 Податкового кодексу України якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.