У Павлоградській державній податковій інспекції Головного управління ДПС в Дніпропетровській області (Павлоградська ДПІ) проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичними особами».
На запитання платників податків відповідала начальниця Павлоградської ДПІ Ольга Радіонова.
Надаємо відповіді на запитання, з якими звертались платники.
Запитання 1: Добрий день! Хто має право подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію?
Відповідь 1: Вітаємо! Подати одноразову добровільну декларацію мають право фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи та фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування чи доходів, за рахунок яких були набуті об’єкти декларування.
Не можуть бути декларантами особи, які станом на 1 вересня 2021 року є малолітніми чи неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб, у тому числі батьків, або держави, або є особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлена опіка чи піклування.
Також не можуть бути декларантами особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали декларації відповідно до законів, що визначають правові засади у сфері запобігання корупції, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави.
Запитання 2: Добрий день! Яке майно можуть декларувати фізичні особи?
Відповідь 2: Добрий день! Добровільному декларуванню підлягають:
- валютні цінності (крім коштів у готівковій формі);
- цінні папери;
- рухоме та нерухоме майно;
- предмети мистецтва, антикваріату, цінні папери, пам’ятні монети і банкноти;
- частки у майні юридичних осіб, які знаходяться в Україні чи за кордоном.
При цьому зазначені об’єкти декларування повинні відповідати наступним критеріям:
- розміщені на території України або за її межами;
- були одержані чи набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування чи отримання оподаткуванню в Україні;
- з них не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;
- не були задекларовані до 1 січня 2021 року.
Запитання 3: Вітаємо! В яких випадках громадяни мають право не подавати добровільну декларацію?
Відповідь 3: Вітаємо! Передбачено, що громадяни мають право не подавати добровільну декларацію, якщо вони мають у власності:
- активи вартість яких станом на дату завершення періоду декларування не перевищує 400 тис. грн.;
- квартиру або квартири, загальною площею до 120 кв.м;
- житловий будинок, загальна площа до 240 кв.м;
- нежитлові будинки некомерційного призначення або нежитлові будинки незавершеного будівництва некомерційного призначення, загальна площа яких не перевищує 60 кв.м;
- земельні ділянки, сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, зокрема, для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га, для садівництва – не більше 12 соток, для дачного будівництва – не більше 10 соток.
- один транспортний засіб особистого некомерційного використання право власності на який було зареєстровано. Водночас така пільга не поширюється на транспортний засіб, призначений для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія, легковий автомобіль з робочим об’ємом циліндрів двигуна не менше як 3 тис. куб. см та середньоринковою вартістю понад 400 тис. грн, мотоцикл із робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см., літак, гелікоптер, яхту, катер.