Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2021 році» в м. Кам’янське

опубліковано 27 травня 2022 о 10:12

Нещодавно під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» на запитання платників податків відповідав начальник Кам’янського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Борис Шишлаков на тему «Кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2021 році».

Запитувачі отримали відповіді на запитання, що надійшли від платників податків:

 

Питання. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи продовжується під час воєнного стану кампанія декларування доходів, отриманих у 2021 році?

Відповідь. Доброго дня! Відповідно до п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, у випадку відсутності у платника податків можливості, зокрема своєчасно подати декларацію, платники звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим наданням декларації протягом 6-ти місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

 

Питання. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, які доходи підлягають обов'язковому декларуванню?

Відповідь. Вітаю! Згідно з вимогами Податкового кодексу України обов’язковому декларуванню підлягають:

- доходи, отримані не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам;

- успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення;

- доходи, отримані від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відносяться, зокрема, операції з інвестиційними активами;

- іноземні доходи;

- інші доходи, передбачені законодавством, зокрема, отримання майна у власність за рішенням суду.

 

Питання. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи має підприємець, який є найманою особою та отримує дохід у формі заробітної плати, право на податкову знижку?

 

Відповідь. Доброго дня! Відповідно до п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно з п.п. 14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ.

Порядок застосування податкової знижки передбачений ст. 166 ПКУ.

Згідно із п.п. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.

Отже, якщо фізична особа – підприємець є найманою особою та отримує доходи у вигляді заробітної плати, то така фізична особа має право на податкову знижку.