Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування – Криворізький південний регіон) повідомляє, що продовжується одноразове (спеціальне) добровільне декларування громадянами України активів, які належать їм на правах власності та з яких, відповідно до вимог законодавства та/або міжнародних договорів, не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, яке розпочалося з 01 вересня 2021 року та триватиме до 01 вересня 2022 року. Одноразове (спеціальне) добровільне декларування запроваджене Законом України від 15 червня 2021 року № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» (далі – Закон № 1539).
Впродовж року українці мають змогу подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, і з яких не були сплачені податки й збори до 01 січня 2021 року.
Скористатися одноразовим добровільним декларуванням можуть:
- фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи;
- фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.
Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації (далі – декларація).
Встановлено наступні ставки оподаткування доходів, які будуть задекларовані у рамках одноразового (спеціального) 5% – загальна ставка, 9% – для закордонних активів та 2,5% – для декларування активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6%, 11,5%, 3% відповідно із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
Форма декларації доступна для завантаження на вебпорталі Державної податкової служби України. Вона містить загальні відомості про платника збору, валютні цінності, об’єкти нерухомості та земельні ділянки, транспортні засоби та інше рухоме майно, паї та частки у майні юридичних осіб, корпоративні права та майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, якими декларант володіє.
У такій декларації не потрібно зазначати інформацію про джерела походження задекларованих активів.
У кінці форми декларант має вказати загальну суму задекларованих активів та загальну суму одноразового збору, сплаченого з них.
Переваги запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб:
• Закон № 1539– це спосіб цивілізованої легалізації активів, які були приховані від оподаткування;
• держава дає можливість повернути гроші та інші активи у прозорий легальний обіг.