Нещодавно начальник Криворізької північної ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Ігор Тимченко зустрівся з журналістом газети «Пульс». Під час зустрічі йшлося про декларування доходів громадян, отриманих у 2020 році.
Податківець нагадав, що декларування доходів - це конституційний обов’язок кожного громадянина передбачений частиною 2 ст.67 Конституції України.
Деякі питання з інтерв’ю газеті «Пульс:
Які категорії громадян (не підприємці) повинні звітувати про отримані доходи за 2020 рік?
Відповідно до норм Податкового кодексу України громадяни, які подають податкові декларації про доходи, розподіляються на дві категорії: особи, які зобов’язані подати річну декларацію та особи, які мають право подати декларацію.
До громадян, які зобов’язані подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи належать громадяни, які отримували доходи, із яких під час їх нарахування чи виплати протягом 2020 року податок не утримувався, чи одержували доходи від фізичних осіб, які не мають статусу податкових агентів, а також отримували іноземні доходи.
До найпоширеніших випадків декларування доходів відносяться зокрема:
- доходи, отримані від прийняття спадщини/дарунків від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення;
- доходи від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна,
- доходи від продажу власного рухомого / нерухомого майна,
- доходи від продажу власної сільгосппродукції фізичним особам;
- доходи від продажу інвестиційних активів;
- доходи отримані із-за кордону та інше.
Слід нагадати, що відповідно до Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Які терміни подання річної декларації про майновий стан і доходи та терміни сплати сум податкових зобов’язань?
Громадяни, які зобов’язані подати декларацію, повинні це зробити до 1 травня року, що настає за звітним. Отже, цьогоріч для них останній день подання декларації за 2020 рік— 30 квітня 2021 року. А декларацію на отримання податкової знижки, громадяни подають до 31 грудня 2020 року включно.
Щодо термінів сплати слід зазначити, що відповідно до п.п.179.7 ст. 179 ПКУ фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації, отже до 1 серпня 2021 року здекларовані нараховані суми податків повинні бути сплачені.
Куди і як подаються декларації (враховуючи карантинні обмеження)?
Фізична особа — платник податку подає декларацію за звітний податковий період у встановлені Податковим кодексом України строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою, тобто за місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку в контролюючому органі.
У разі якщо платник податку, відповідно до норм чинного законодавства, зобов’язаний (має право) надати річну декларацію, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), то ця форма звітності все одно подається до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Окрім того, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою, але ще не зареєстрована за іншою, то вона все одно повинна подавати декларацію до податкового органу за попередньою податковою адресою.
Це можна зробити такими способами: особисто або уповноваженою на це особою; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.
Доречно наголосити, що у разі надсилання податкової декларації поштою особа зобов’язана здійснити таке відправлення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації. Є також нюанс щодо електронного подання декларації. Подання документа в електронній формі необхідно зробити не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
В зв’язку зі спалахом та розповсюдженням СОVID-19 та попередженням інфікування і поширення вірусних інфекцій наполегливо рекомендуємо платникам утриматися від відвідування центрів обслуговування платників без нагальної потреби! Особливо, якщо проблему, з якою ви збираєтеся звернутися до ЦОП, можливо вирішити дистанційно (он-лайн або поштою).
В умовах сьогодення платники мають можливість дистанційного спілкування з податковою зокрема в електронному сервісі «Електронний кабінет». Скористатись Е-кабінетом можливо як з персональних комп’ютерів так і з смартпристроїв. Сервіс працює безкоштовно.
Щоб подати Декларацію в електронному вигляді через Е-кабінет, платнику податків необхідно мати особистий електронний ключ.
Який документ повинна надати контролюючому органу фізична особа-резидент, яка отримала іноземні доходи, якщо податки сплачувалися за межами України?
Фізична особа – резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Якщо громадянин, який працював за кордоном не встигне отримати до 1 травня 2021 року довідку про сплачені в минулому році податки за кордоном, чи може він продовжити термін подання декларації?
Так, у разі відсутності від державного органу країни, де отримується іноземний дохід, уповноваженого справляти податок, довідки про суму сплаченого податку та збору, а також про базу або об’єкт оподаткування, він має право подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення терміну подання декларації до 31 грудня 2021 року.
Чи потрібно декларувати доходи з репетиторства?
Якщо викладач, який надає послуги репетиторства, не є фізичною особою – підприємцем, він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та сплатити податок (збір) із таких доходів.
А який відсоток податку треба буде сплатити з таких доходів?
Доходи від репетиторства оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) за ставкою 18 %. Також із вказаних доходів відраховується військовий збір за ставкою 1,5 %.
Суму податкових зобов’язань з ПДФО та військового збору, зазначену в річній податковій декларації, репетитори мають сплатити до 1 серпня 2021 року.
Під поняттям «репетиторство» мається на увазі: підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових та дипломних робіт тощо.
Чи будуть в поточному році які-небудь зміни в роботі податкової інспекції в сфері оподаткування?
Зверну Вашу увагу, що Державна податкова служба України розширює свої інформаційні ресурси і наразі податкова служба є у соціальних мережах та месенджерах. Платники податків мають можливість через месенджери Telegram, Viber та соціальну мережу Facebook отримувати актуальну та необхідну інформацію про податкові сервіси, новини, статті, анонси, роз’яснення, коментарі керівництва та фахівців і багато корисного.
Тому, закликаємо всіх платників податків долучатися до сторінок податкової служби для своєчасного отримання інформації будь-яких змін з питань оподаткування, роботи податкової служби, тощо в доступному та зручному форматі.