Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про необхідність своєчасної сплати та погашення заборгованості з єдиного внеску під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія»

опубліковано 26 жовтня 2020 о 13:13

Днями начальник Правобережного відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Дніпропетровській області Холявченко Валерій прийняв участь у сеансі телефонного зв’язку «гаряча лінія», де відповів на низку питань стосовно своєчасної сплати та погашення заборгованості з єдиного внеску, а також відповів на питання щодо наслідків у разі несплати боргу.

Питання 1: Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, за яких умов боржнику надсилається податкова вимога?

Відповідь 1: Доброго дня. Відповідно до норм діючого законодавства, при наявності у платника заборгованості на кінець календарного місяця понад           10 гривень, боржнику надсилається вимога про сплату боргу (недоїмки), яка є виконавчим документом.

Питання 2: Вітаю. У які строки податкова повинна відкликати податкову вимогу, якщо боржник погасив податковий борг?

Відповідь 2: Податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі. Вона відкликається в автоматичному режимі. Проте законодавством не передбачено надсилання платнику податків документа, що вказує на факт відкликання податкової вимоги.

Питання 3: Доброго дня. Якими є наслідки несплати ЄСВ?

Відповідь 3: Доброго дня. У разі несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску до платника застосовуються штрафні санкції, пеня. Крім проблем фінансового, адміністративного та кримінального характеру для підприємств та їх посадових осіб порушення вимог щодо сплати ЄСВ негативно позначається також на правах працівників. Зокрема, йдеться про проблеми в разі їх виходу на пенсію.

Відповідно до Закону від 09.07.03 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» громадяни мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, зокрема, за наявності необхідного страхового стажу. На сьогодні такий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру ЗДСС. Водночас періоди, за які в цьому реєстрі немає даних про сплату ЄСВ, не враховуються, і наймані працівники – застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії й відповідно не враховується зарплата за ці періоди.

Крім того, якщо роботодавець має заборгованість зі сплати ЄСВ, сплачені ним поточні суми внеску зараховуються на погашення боргу в порядку календарної черговості його виникнення. Отже, відновлення прав особи на отримання пенсії та виплат у повному обсязі відбудеться після погашення роботодавцем заборгованості з ЄСВ. А як і коли це відбуватиметься, прогнозувати важко.

Сьогодні технічні можливості дають змогу та право найманим працівникам самостійно контролювати свій страховий стаж і сплачений за них ЄСВ. Тож у разі виявлення несплати ЄСВ вони можуть вимагати від роботодавця дотримання вимог Закону № 2464 та звертатися до контролюючих чи правоохоронних органів за поновленням своїх порушених прав.

Переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску можливо в «Електронному кабінеті», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом». Саме своєчасна сплата ЄСВ гарантує громадянам право на соціальний захист. Як відомо, несвоєчасно сплачені кошти в бюджет – це неотримані пенсії, недофінансовані медицина, освіта, культура та інші соціальні виплати громадянам. Відповідно до чинного законодавства ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. До платників, які не виконали обов’язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення, які визначені законодавством.