Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про декларування доходів, отриманих громадянами у 2019 році, йшлося у програмі «Точка зору» КП ТРК «Міська інформаційна служба»

опубліковано 13 березня 2020 о 10:41

Днями головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Кам’янського управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Віта Липовська взяла участь у програмі «Точка зору» КП ТРК «Міська інформаційна служба».

На програмі йшлося про декларування доходів, отриманих громадянами у 2019 році.

Ведуча програми Анастасія Васильєва зазначила, що вже третій місяць триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2019  році, під час якої окремі категорії громадян повинні подати до податкової декларацію про майновий стан та доходи. Не дивлячись на те, що кампанія декларування доходів громадян триває кожен рік, у платників виникає багато запитань. Та запропонувала відповісти на деякі із них.

 Як же визначити кому необхідно подавати декларацію?

Нагадаю, що обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

доходів не від податкових агентів. До таких доходів відносяться, зокрема доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір тощо;

доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу  платника податку, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, а також інвестиційні доходи;

іноземних доходів;

доходів у вигляді благодійної допомоги на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів;

в інших випадках, передбачених Податковим кодексом України.

Декларацію необхідно подати до 1 травня 2020 року.

Протягом цього часу багато громадян нашого міста уже надали декларації?

Ні, чомусь так склалося, що більшість громадян залишають це на останні дні декларативної кампанії.

За 2 місяці 774 громадянина нашого міста подали декларацію про майновий стан та доходи, що складає лише 30 % від кількості громадян, які повинні подати декларацію. Користуючись нагодою, хочу закликати громадян не зволікати з поданням декларації, відкладаючи на останні дні, щоб потім стояти у черзі. Ми працюємо з 9 до 18 години, перерва з 13 до 13.45.

Отже, громадяни, які зареєстровані у м. Кам’янському  подають декларацію до Центру обслуговування платників Кам’янської державної податкової інспекції за адресою: вул. Медична, 9 вікна 14 – 20.

Наші фахівці нададуть необхідні консультації та допоможуть правильно заповнити декларацію про отримані доходи. Бланки декларацій надаються безкоштовно.

Що буде громадянам, які своєчасно або взагалі не подадуть декларацію?

За несвоєчасне подання або неподання декларації передбачена фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Податковою буде призначена  документальна позапланова перевірка, в ході якої буде визначена сума податкового зобов’язання та застосовані штрафні санкції у розмірі 25 відс. від суми податкового зобов’язання. Якщо це повторне порушення – сума штрафа складе 50 відс. від суми нарахованого податкового зобов’язання. 

 Чи можна подати декларацію дистанційно?

Так, платник може обрати зручний для себе спосіб подання декларації:

особисто або уповноваженою на це особою;

надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

У разі надсилання декларації поштою необхідно здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання декларації.

При поданні декларації в електронній формі - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. Для подання декларації в електронній формі у режимі онлайн необхідно отримати електронний цифровий підпис, який видається Акредитованими центрами сертифікації ключів. Перелік таких центрів можна знайти у відкритій частині «Електронного кабінету».

Добре, ми з’ясували хто, коли і як повинен подати декларацію про майновий стан і доходи. Давайте конкретніше зупинимося на окремих категоріях громадян, які повинні подавати декларації.

Наприклад, якщо громадянин отримав іноземні доходи і сплачував податки за кордоном, він теж повинен подати декларацію?

Так, якщо людина отримала у 2019 році іноземний дохід, необхідно подати декларацію.

У разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Якщо при отриманні іноземного доходу податки були сплачені за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків потрібно надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий дохід, уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

У разі відсутності у платника підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену Податковим кодексом України та іншими законами.

Давайте побалакаємо про спадщину. Наприклад, якщо отримали квартиру від двоюрідного брата, потрібно подавати декларацію?

Так, я уже говорила, що не оподатковується спадщина, отримана від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення (І ступень – це батьки, чоловік, дружина, діти, в тому числі усиновлені, ІІ ступень – рідні брати, сестри, бабусі, дідусі з боку матері та з боку батька, онуки). Двоюрідні брати (сестри) до цієї категорії не належать, тобто, якщо людина отримала спадщину від двоюрідного брата і під час оформлення спадщини не були сплачені податки, обов’язково треба подавати декларацію про майновий стан і доходи.

 

Викладачі, які займаються репетиторством теж повинні подавати декларацію?

Так, усі хто надає послуги з репетиторства та не є фізичними особами – підприємцями, зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із таких доходів.

Під поняттям «репетиторство» мається на увазі: підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових та дипломних робіт тощо.

Доходи від репетиторства оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 %.

 Коли потрібно сплатити нараховані суми податків?

Суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору,  зазначені у декларації, необхідно сплатити до 1 серпня 2020 року.

 

А що таке податкова знижка? Та як її отримати?

Громадяни,  які протягом минулого року отримували заробітну плату, з якої утримувався податок на доходи фізичних осіб, мають право на отримання податкової знижки за умови наявності підстав, передбачених Податковим кодексом України.

Податкова знижка дає можливість повернути з бюджету надміру сплачений податок, якщо у громадян в минулому році були витрати, зокрема такі як:

- оплата за навчання в середніх, вищих та професійно-технічних вітчизняних навчальних закладах;

- оплата процентів за іпотечним кредитом;

- благодійні внески, пожертвування неприбутковим організаціям;

- страхові платежі і внески за договорами страхування життя, недержавного пенсійного страхування;

- витрати внутрішньо переміщеної особи на орендну плату за договором оренди житла за умови, що така особа та члени її сім’ї першого ступеня споріднення не мають у власності нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України, та не отримують бюджетних виплат для покриття витрат на проживання;

- витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної та позашкільної освіти.

Слід звернути увагу, що всі витрати повинні бути обов’язково підтверджені документально.

Для отримання знижки необхідно заповнити та до 31 грудня поточного року подати за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи. У декларації необхідно вказати суму одержаного за рік доходу у вигляді зарплати, вид понесених витрат, їх розмір і розраховану суму податку на доходи фізичних осіб до повернення.

Після отримання декларації визначається сума, що підлягає поверненню, яка громадянам перераховується протягом 60 днів поштовим переказом або на банківський рахунок.