Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, йшлося під час зустрічі начальника Кам’янського управління Олега Єфіменка з журналістом газети «Событие сегодня»

опубліковано 25 вересня 2019 о 11:39

Днями начальник Кам’янського управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Олег Єфіменко зустрівся з журналістом газети «Событие сегодня» Ігорем Кузьминським. Під час зустрічі йшлося про справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

«Податок на нерухомість в Україні є відносно «молодим податком», при сплаті якого у мешканців міста виникає багато запитань», - з такими словами журналіст звернувся до Олега Єфіменка і запропонував відповісти на питання, з якими найчастіше звертаються платники.

Розкажіть, будь ласка, хто є платниками податку?

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (квартира, будинок, гараж, об’єкти промислової нерухомості та інше).

А яким чином громадянин отримує інформацію про необхідність сплати податку та його розмір?

Платник обирає зручний саме для нього спосіб отримання інформації про сплату податкового зобов’язання, а саме:

він може особисто завітати до податкової за місцем реєстрації, де отримає податкове повідомлення-рішення. Одночасно платник має можливість провести звірку за наявними об’єктами оподаткування та отримати роз’яснення щодо сплати податку;

або отримати податкове повідомлення-рішення засобами «Укрпошта». Слід зазначити, що кореспонденція надсилається за офіційною податковою адресою громадянина, а вона не завжди збігається з фактичною.

А якщо платник не отримав податкове повідомлення-рішення?

Платникам податку – фізичним особам засобами «Укрпошта» направлені податкові повідомлення-рішення, після отримання яких протягом 60 днів необхідно сплатити податок до бюджету. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням, відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення (ст. 58 Податкового кодексу України).

Що є джерелом інформації для нарахування податку на нерухоме майно?

Джерелом інформації для податкової є данні Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Але ці данні не завжди відповідають дійсності. Згідно Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: 

об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в т.ч. їх часток, що перебувають у власності платника податку;

розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними податкової та даними, підтвердженими платником на підставі оригіналів відповідних документів (документів на право власності), проводиться перерахунок суми податку і вручається нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим.

 Чи існують пільги зі сплати податку та порядок їх застосування?

Пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлені підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового Кодексу України та складають:

для квартири/квартир незалежно від їх кількості – 60 кв. метрів;

для будинку/будинків, незалежно від їх кількості – 120 кв. метрів;

для різних типів об’єктів житлової нерухомості, незалежно від їх кількості – 180 кв. метрів.

Пільга не застосовується, коли нерухомість власник використовує для отримання доходу (надає в оренду, використовує для підприємницької діяльності тощо). Інші пільги законодавством не передбачені.

Яка відповідальність передбачена за несплату або несвоєчасну сплату податку?

 Хочу звернути увагу, що у 2019 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки був нарахований за 2018 рік.

В окремих випадках податок нараховується за останні 3 роки, якщо раніше нерухомість не була оподаткована. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів після отримання податкового повідомлення-рішення.

За несвоєчасну сплату до платників застосовуються штрафні санкції:

при затримці сплати до 30 календарних днів у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.