З метою здійснення контролю за додержанням вимог податкового, валютного та іншого законодавства Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) проведено планову документальну перевірку приватного підприємства (позивач). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення (ППР) на суму понад 10,7 млн гривень.
В акті перевірки контролюючим органом зазначено, що при виплаті нерезиденту (Гонконг) доходу із джерелом походження з України, позивач мав утримати та сплатити до бюджету податок на прибуток з нерезидента за ставкою 15 відсотків. Також в акті перевірки зафіксовано, що позивачем при виплаті нерезиденту (Гонконг) доходу із джерелом походження з України податок з доходу не утримувався та до бюджету не сплачувався.
Платник податків, не погодившись з висновками акта перевірки, звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправними дій податкового органу та скасування ППР.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 позов задоволено.
ГУ ДПС подано апеляційну скаргу. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 апеляційну скаргу ГУ ДПС задоволено. Суд апеляційної інстанції дійшов висновків, що відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України (Кодекс) (у редакції Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII) за загальним правилом доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються за ставкою 15 % шляхом утримання у джерела виплати.
Отже, нерезидент, який здійснює продаж корпоративних прав – частки у статутному капіталі резидента України, не звільняється від обов’язку щодо сплати податку з отриманого доходу згідно з вимогами п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову платника відмовлено та визнано правомірним винесення контролюючим органом ППР на загальну суму понад 10,7 млн гривень.