Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо реєстрації установи культури приватної форми власності неприбутковою установою, вимог до установчих документів, видів діяльності, якими може займатись установа культури

, опубліковано 08 жовтня 2015 о 16:41

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області розглянуло звернення Установи культури ______________ від 01.10.2015 №1 щодо реєстрації установи культури приватної форми власності неприбутковою установою, вимог до установчих документів, видів діяльності, якими може займатись установа культури та у відповідності до положень ст.52 «Податкова консультація» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями), далі – ПКУ, у межах компетенції і повноважень повідомляє наступне.

Суспільні відносини у сфері музейної справи регулює Закон України від 29.06.1995 №249/95-ВР «Про музеї та музейну справу» (із змінами та доповненнями), далі - Закон №249, який визначає правові, економічні, соціальні засади створення і діяльності музеїв України та особливості наукового формування, вивчення, обліку, зберігання, охорони і використання Музейного фонду України, його правовий статус.  

Згідно з положеннями ст. 1 Закону №249, музеї - це культурно-освітні та науково-дослідні заклади, призначені для вивчення, збереження та використання пам’яток природи, матеріальної і духовної культури, прилучення громадян до надбань національної і світової історико-культурної спадщини.

Музеї можуть засновуватися на будь-яких формах власності, передбачених законами. Засновниками музеїв можуть бути відповідні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи (ст.7 Закону №249).

Згідно ст.13 Закону №249 фінансування музеїв залежно від форм власності здійснюється за рахунок коштів відповідно державного бюджету, місцевих бюджетів, благодійних внесків фізичних та юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.

Додатковими джерелами фінансування музеїв є: плата за відвідування музеїв і виставок; кошти, одержувані за науково-дослідні та інші види робіт, які виконує музейний заклад на замовлення підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян та громадян; прибутки від реалізації сувенірної продукції, предметів народних художніх промислів, видавничої діяльності; плата за кіно- і фотозйомки; інші джерела, в тому числі валютні надходження, відповідно до законодавства України.

Верховною Радою України 17 липня 2015 року прийнято Закон України за №652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», далі - Закон №652, яким внесено значні зміни в питання оподаткування неприбуткових установ, та який набрав чинності 13.08.2015.

Так, згідно положень п.п.14.1.121 п.14.1 ст.14 ПКУ, неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 цього Кодексу.

Відповідно до п.133.4 ст.133 ПКУ, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПКУ).

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПКУ).

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України (п.п.133.4.5 п.133.4 ст.133 ПКУ).

При цьому п.34 підрозділу 4 розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ визначено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України такого Порядку діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.02.2013 за №267/22799, далі - Наказ №37.

Так, згідно п.2 Розділу ІІ Наказу №37, для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до територіального органу ДПС нижчого рівня за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів.

Органи ДПС можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.

За результатами розгляду заяви, установчих документів територіальним органом ДПС нижчого рівня за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про:

  • внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру;
  • відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру;
  • присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.

Таким чином, рішення щодо внесення Установи культури приватної форми власності ___________ до Реєстру неприбуткових установ та організацій може бути прийнято після розгляду заяви та детального вивчення установчих документів на предмет відповідності вимогам чинного податкового законодавства ДПІ за місцем реєстрації.

Що стосується видів діяльності, якими може займатись неприбуткова установа, повідомляємо, що  чинна редакція ПКУ не містить обмежень щодо  факту отримання доходів (прибутків) неприбутковою організацією, та переліку доходів (прибутків), які звільняються від оподаткування. Умовою реєстрації підприємства, установи та організації як неприбуткової організації, є відповідність вимогам чинного податкового законодавства, зокрема положенням п.133.4 ст.133 ПКУ.

Додатково:

Податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган (підпункт 14.1.172 пункт 14.1 стаття 14 ПКУ).

Згідно з положеннями статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Для отримання необхідної інформації і вичерпних відповідей з питань податкового законодавства радимо Вам у подальшому звертатись до контролюючого органу, в якому Ви, як платник податків перебуваєте на обліку та Інформаційно – довідкового Департаменту Державної фіскальної служби України за багатоканальним телефонним номером 0-800-501-007 (безкоштовно із стаціонарних телефонів). Режим роботи Інформаційно - довідкового Департаменту Державної фіскальної служби України з 8 год.00хв. до 20 год.00хв. щоденно, крім суботи та неділі. Відповіді також надаються Контакт-Центром Державної фіскальної служби України факсом та електронною поштою через мережу Інтернет (idd@minrd.gov.ua).