Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

З питання оподаткування доходу у вигляді подарунків для іноземних делегації, груп і окремих іноземців

, опубліковано 05 листопада 2016 о 13:27

Згідно з п. 1 ст. 16 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 280) органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування (п. 22 ст. 26 Закону № 280).  Не допускається спрямовувати бюджетні кошти на виплату призів у грошовій формі.

Отже, якщо видатки для придбання подарунків, пам'ятних сувенірів для учасників   масових   проектів,   заходів,   присвячених   відзначенню   свят, ювілейних дат, урочистих подій, визначаються з урахуванням фінансових можливостей за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до норм чинного законодавства, то вартості таких подарунків не включається до загального оподаткованого доходу та не підлягає оподаткуванню.

Щодо оподаткування доходів отриманих окремими фізичними особам (резидентами/нерезидентам) у вигляді подарунків  ГУ ДФС повідомляє таке.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом                        IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ).

Відповідно до пп. 162.1.2 п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи — нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Дохід з джерелом його походження з України — це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їхньої діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі у вигляді спадщини, подарунків, виграшів, призів (пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Відповідно до п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід,  отриманий платником  податку  як  додаткове благо  (крім  випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми, знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Підпунктом 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 ПКУ встановлено, що додаткові блага – це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
         Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 ПКУ (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Водночас, п.п.165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50відс. однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на                        1 січня звітного податкового року, тобто в 2016 році – 689,0 грн., за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Отже, вартість подарунку, отриманим платником податку - фізичною особою - резидентами або нерезидентами від юридичної особи, включається до загального місячного оподатковуваного доходу такого платника як додаткове благо та оподатковується за ставкою 18відс. у джерела виплати, з урахуванням вимог п.п.165.1.39 п. 165.1 ст.165 ПКУ.

Оскільки доходи у вигляді вартість подарунку, нараховані на користь фізичних осіб – резидентів (нерезидентів) включаються до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку, такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 відсотка (п.п.1.3 п.16 прим. 1 підрозд.10  розд. XX ПКУ).

Звертаємо увагу, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від податкових агентів необхідно детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються даного питання, тому податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися платником податку, якому надана така консультація (п.52.2 ст.52 ПКУ).

Аналогічні роз’яснення із зазначених питань розміщені на  офіційному WEB-порталі Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) в рубриці «Інформаційно-довідковий ресурс», категоріях 103 «Податок на доходи фізичних осіб» та 132 «Військовий збір».