У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Вчасно задекларуйте свої доходи!».
На запитання платників податків відповідав - заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС Віталій ПРОКОПЕНКО.
Питання 1: Вітаю! Якщо у 2024 році платник податку отримав у спадщину рухоме майно від спадкодавця – батька. Чи необхідно подавати декларацію?
Відповідь: Вітаю! Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, у разі отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 цього Кодексу.
Об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцями, які є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення спадкодавця, підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Отже, в даному випадку платник податку звільнений від подання декларації за наслідками 2024 року за умови відсутності інших доходів, які передбачають виникнення обов’язку щодо її подання.
Питання 2: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, я вперше хочу подати декларацію на податкову знижку, які документи потрібні для оформлення податкової знижки за навчання дитини за 2024 рік?
Відповідь: Добрий день! Для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:
· декларація про майновий стан і доходи з додатком Ф3;
· копія паспорта особи, яка подає декларацію;
· копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
· копія свідоцтва про народження здобувача освіти;
· копії квитанцій та/або платіжних доручень сплачених за навчання в звітному періоді;
· довідка про заробітну плату (форма – 3) за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги, якщо є;
· копія документу із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
· копія договору про навчання у відповідному закладі освіти.
Копії зазначених документів надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (пункт 166.2.2. статті 166 Податкового кодексу України).
Питання 3: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, чи потрібно завіряти печаткою банку платіжну квитанцію, сформовану в електронній формі, або надавати інші розрахункові документи з метою підтвердження понесених платником податку сум витрат при реалізації ним права на податкову знижку, якщо сплату здійснено дистанційно через банківські сервіси Приват 24 та інші?
Відповідь: Добрий день! Якщо сплату здійснено через банківські сервіси Приват 24/7, Ощад 24 та інші, то роздрукована платіжна інструкція, яка містить обов’язкові реквізити електронного розрахункового документа, визначені Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, є підтвердним документом понесених платником податку витрат при реалізації ним права на податкову знижку, та печаткою банку вона не завіряється.
Питання 4: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, чи переноситься право на нарахування податкової знижки на наступні податкові роки, зокрема чи можливе отримання податкової знижки за навчання дитини за 2023 рік?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до пп. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 Податкового кодексу України якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Тобто, щоб отримати податкову знижку за 2023 рік, включно до 31 грудня 2024 року ви мали подати декларацію за витрати 2023 року, і держава компенсувала б вам частину витрат. Якщо ви подасте у 2025 році декларацію на податкову знижку на навчання за 2023 рік, ви вже не маєте права її отримати.
Питання 5 Вітаю! Скажіть, будь ласка, якщо банк анулював борг - чи необхідно подавати декларацію та сплачувати податок?
Відповідь: Добрий день! Якщо банком було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) та повідомлено про це боржника, то боржник самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них.
Відповідно до п. 164.2 Кодексу сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Декларування доходу отриманого у вигляді додаткового блага обов’язкове, у разі якщо сума прощеного боргу перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.
Питання 6: Добрий день! У 2024 році платник податку продав два автомобіля. Чи необхідно подавати декларацію?
Відповідь: Вітаю! Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, у разі отримання доходів від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу.
Пунктом 173.2 ст. 173 Кодексу передбачено, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (пунктом 167.2 статті 167).
Отже, в даному випадку платник податку повинен надати декларацію за 2024 рік та сплатити податок за ставкою 5% ПДФО та 1,5% військового збору.
Питання 7: Вітаю! Чи треба надавати декларацію та оподатковується ПДФО дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий у вигляді державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської платформи «Зроблено в Україні»?
Відповідь: Добрий день! Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України» передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки не включається дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий в рамках реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні».
Отже, такий дохід, отриманий за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки не підлягає оподаткуванню.
Питання 8: Вітаю, яку ставку військового збору треба застосовувати при заповненні декларації про майновий стан за 2024 рік?
Відповідь: Вітаю! Річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 рік визначається за ставкою 1,5 відсотки відповідно до Закону України № 4113, крім випадків передбачених абз.3 п.п. 1.16 п.16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу, яким встановлено, що сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню і отримана платником податків після набрання чинності Законом України №4015, тобто у грудні 2024 року – оподатковується військовим збором за ставкою 5відсотків незалежно від зазначення таких доходів у річній декларації за 2024 рік.
Отже, за ставкою 1,5 відс., крім суми доходу від операцій з майном (купівля, продаж, оренда), доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що отримана платником податків після набрання чинності Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ (01.12.2024), яка оподатковується військовим збором за ставкою 5 відс. незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.