Днями в.о. заступника начальника управління – начальника відділу адміністрування податку на прибуток, неприбуткових установ і організацій та спрощеної системи оподаткування Вікторія БАРАНЕЦЬ відповіла на актуальні питання платників податків під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Закон України від 03.06.2021 року №1525-IX: особливості оподаткування доходів, отриманих нерезидентами».
Питання 1. Доброго дня! За якою ставкою резиденти, які здійснюють виплати нерезидентам за виробництво та/або розповсюдження реклами сплачують податок на доходи починаючи з 01.01.2022?
Відповідь. Доброго дня! Законом України від 03.06.2021 №1525-IX (далі - Закон №1525) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам», який набрав чинності з 01 січня 2022 року, скасовано підпункт 141.4.6 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), що передбачав сплату 20 відсотків податку на доходи нерезидента за виробництво та/або розповсюдження реклами.
Тобто, починаючи з 01 січня 2022 року резиденти, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи виплату доходу за виробництво та/або розповсюдження реклами з джерелом його походження з України, керуються вимогами підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу та утримують податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати.
Питання 2. Доброго дня! В який термін особа нерезидент, яка постачає фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України, може подати заяву про обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ у випадку, якщо у 2021 році обсяг операцій з постачання електронних послуг на митній території України перевищив 1 000 000 гривень?
Відповідь. Доброго дня! Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1525 зміни, які внесені ним до Кодексу в частині реєстрації як платника ПДВ особи-нерезидента, яка постачає фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України, застосовується до податкових періодів починаючи з 1 січня 2022 року.
Обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ виникає у особи-нерезидента, якщо за результатами попереднього календарного року загальна сума від здійснення нею операцій з постачання фізичними особами електронних послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, сукупно перевищує суму, еквіваленту 1 000 000 гривень.
Ця сума обчислюється за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим національним банком України, що діє на 0 годин 1 січня відповідного року.
Заява про обов’язкову реєстрацію особи-нерезидента як платника ПДВ, яка у 2021 році досягла зазначеного обсягу операцій, подається такою особою-нерезидентом до 31 березня 2022 року включно (до 31 березня включно відповідного календарного року, наступного за роком, у якому така особа-нерезидент досягла граничного обсягу).
Зазначена заява подається через спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги. Закону №1525 не передбачає можливості подати заяву у інший спосіб, ніж через спеціальне портальне рішення, і зробити це раніше, ніж з 1 січня 2022 року.
Питання 3. Доброго дня! З якої дати особа-нерезидент вважається зареєстрованою як платник ПДВ у разі обов’язкової реєстрації як платник ПДВ ?
Відповідь. Доброго дня! У разі обов’язкової реєстрації як платника ПДВ особи-нерезидента, яка постачає фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України, така особа нерезидент вважається зареєстрованою як платник ПДВ з дати внесення запису до реєстру платників ПДВ. Внесення запису до реєстру платників податку здійснюється протягом трьох робочих днів після надходження заяви про реєстрацію як платника податку до податкового органу.