У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Застосування РРО, нововведення Закону №3219».
На запитання платників податків відповіла начальник Томаківської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Рибка Руслана Анатоліївна.
Питання 1: Добрий день!
Для кого з платників єдиного податку (фізичних осіб) є обов’язковим при проведенні розрахункових операцій застосування РРО або ПРРО?
Відповідь. Доброго дня!
З 01 січня 2022 року всі суб’єкти господарювання, окрім платників єдиного податку І групи повинні в своїй діяльності при проведенні розрахункових операцій використовувати належним чином зареєстровану касову техніку. Використання РРО/ПРРО наразі є обов`язковим для :
– ФОП ІІ-ІV груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу;
– ФОП на загальній системі оподаткування.
Виняток становлять такі ФОП:
– ФОП І групи;
– ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking ;
– ФОП ІІ-ІV груп, які здійснюють торгівлю на селі за таких умов:
- річний обсяг доходу на один структурний підрозділ за рік не перевищує 1,0 млн.грн.,
- торгівля здійснюється не в одному торговельному об’єкті з підакцизними товарами.
Питання 2: Добрий день!
Які штрафні санкції передбачені за невидачу при продажу товарів чеків РРО та або ПРРО?
Відповідь. Доброго дня!
Законом України від 30.06.2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності 01 серпня 2023 року, внесені зміни до Закону України від 06.07.1995 №265, зокрема, в частині застосування відповідальності за порушення вимог цього Закону. Змінами передбачено:
– СГ звільняються від відповідальності за порушення вимог ЗУ №265, вчинені у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти та у сфері організації та проведення азартних ігор;
– з 01 жовтня 2023 року застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО відновлюється.
Окрім цього, встановлено зменшений розмір штрафних санкцій (25% вартості проданих з порушенням товарів/послуг за порушення, вчинене вперше та 50% за кожне наступне порушення, – було 100% та 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу його на неповну суму покупки, що застосовуються до ФОП – платників ЄП, не зареєстрованих платниками ПДВ, які здійснюють торгівлю (крім підакцизних, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медпризначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння) – до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 01 серпня 2025 року.
Питання 3: Добрий день!
Який краще застосовувати реєстратор розрахункових операцій?
Відповідь. Доброго дня!
Суб’єкти господарювання мають можливість користуватися як апаратним, так і програмним РРО – це може бути програма, чи додаток на смартфон, планшет, комп’ютер, який дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ. Відповідне програмне забезпечення надається ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно. При цьому, безкоштовною є не тільки сама програма, але і її підтримка.
Поряд з безкоштовними ПРРО платники податків можуть використовувати будь-який представлений на ринку програмний РРО відповідно до своїх фінансових можливостей та функціональних потреб.
Для ознайомлення з роботою безкоштовного програмного рішення пропонуємо відвідати банер «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/, де можна знайти найактуальнішу інформацію, нормативні акти, роз’яснення, відеоуроки щодо використання програмних РРО.
Питання 4: Добрий день!
Який алгоритм дій платника податку для реєстрації ПРРО?
Відповідь. Доброго дня!
Крок 1. Оберіть програмне забезпечення.
Оберіть зручний саме для Вас, новітній програмний реєстратор розрахункових операцій, наприклад, Сashalot або СOTA Каса.
Крок 2. Отримайте кваліфікаційний електронний підпис (КЕП) для відповідальної особи, щоб мати можливість підписувати (завіряти) фіскальний чек ПРРО.
Зареєструйте касира на фіскальному сервері. Реєстрація касира здійснюється шляхом подання повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (форма F1391801) через Єдине вікно подання електронної звітності або будь-яке програмне забезпечення (M.E.Doc тощо).
Крок 3. Зареєструйте господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО, якщо вона не обліковується в податковому органі.
Для цього подайте ф. № 20-ОПП, щоб повідомити ДПС про такий об’єкт оподаткування.
До відома! Господарська одиниця – це стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.
Крок 4. Зареєструйте касу (у кількості, яка Вам потрібна) на фіскальному сервері.
Для цього потрібно подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (ідентифікатор форми F1316602) або декілька заяв – за потреби. За відсутності підстав для відмови у реєстрації ПРРО реєструється: фіскальний сервер ДПС присвоює йому фіскальний номер ПРРО із внесенням даних до Реєстру ПРРО. Дата формування фіскального номера ПРРО і буде датою його реєстрації.
От і все. Як бачите, розпочати роботу з ПРРО – дуже швидко та просто.
Питання 5: Добрий день!
Чи відноситься до розрахункового документа фіскальній чек, який друкується через «Програмний РРО»?
Відповідь. Доброго дня!
Визначення розрахункового документа встановлено Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з яким:
розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.
Тобто, фіскальний чек, роздрукований на ПРРО, є розрахунковим документом.
Питання 6: Добрий день!
Що таке «офлайн-режим» для застосування ПРРО?
Відповідь. Доброго дня!
Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що на період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером контролюючого органу проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн, що може тривати не більше 36 годин, із створенням електронних розрахункових документів, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу.