У Васильківській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – Васильківська ДПІ) проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Право на отримання податкової знижки».
На запитання платників податків відповідала начальник Васильківської ДПІ Маргарита Бондаренко.
До вашої уваги відповіді на найбільш актуальні питання.
Питання: Добрий день! Чи маю я право на податкову знижку за здобуття освіти мого сина за кордоном?
Відповідь: Добрий день! Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Податкового кодексу України, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;
Отже, Ви не маєте права на податкову знижку за навчання дитини в закордонних учбових закладах.
Питання: Вітаємо! Яким документом платник податку може підтвердити суму сплачених відсотків по іпотечному житловому кредиту, якщо має квитанції, у яких зазначено однією сумою сплачений основний платіж та відсотки (ануїтетні платежі)?
Відповідь: Вітаємо! Якщо умовами кредитного договору передбачено погашення кредиту шляхом ануїтетних платежів і у платіжному або розрахунковому документі зазначається лише загальна сума виплат без розбивки на проценти і основну суму боргу, то у платника податку відсутні підстави для включення до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року частини суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом.
Питання: Добрий день! Який період мені слід зберігати оригінали документів, які я додав до електронної декларації на отримання податкової знижки на навчання?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до п.п.166.2.1 ст.166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Згідно з п.п. 166.2.2 ст. 166 ПКУ, оригінали зазначених у підпункті 166.2.1 цього пункту документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ.
Платники зобов’язані забезпечувати зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, протягом:
- не менш як 1 095 днів (2 555 днів – для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи;
- передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності, – у разі неподання такої звітності.
Питання: Вітаємо! В які терміни мені повернуть суми сплаченого податку на доходи фізичних осіб внаслідок застосування права на податкову знижку?
Відповідь: Вітаємо! Згідно з Податковим кодексом України сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену у податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація), протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової Декларації.
Питання: Добрий день! Чи має право на податкову знижку фізична особа, яка скористалася умовами молодіжного житлового кредиту?
Відповідь: Добрий день! Якщо умовами молодіжного житлового кредиту передбачено повну або часткову компенсацію за рахунок бюджетних коштів відсотків за таким кредитом, то претендувати на податкову знижку одержувач такого молодіжного кредиту може тільки в частині особисто сплачених ним процентів, але при дотриманні інших умов, виконання яких є обов’язковим для отримання права на податкову знижку. При повній компенсації процентів за кредитом за рахунок бюджетних коштів платник податку не має законодавчих підстав на податкову знижку за таким кредитним договором.