Днями за участі заступника начальника Правобережної ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Ключник Марини відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», де обговорювались питання дотримання платіжної дисципліни зі сплати єдиного внеску.
1. Якщо фізична особа отримує дохід за межами території України, чи необхідно їй нараховувати та сплачувати єдиний внесок?
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є роботодавці.
Частиною першою ст. 10 Закону № 2464 визначено, що громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Отже, дохід, отриманий фізичною особою за межами України, не є базою нарахування єдиного внеску. При цьому, громадяни України, які працюють за її межами мають право на добровільну сплату єдиного внеску, у разі заключення договору про добровільну участь на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
2. Фізична особа-підприємець набула статусу пенсіонера за віком, чи звільняється вона від сплати єдиного внеску?
Фізична особа – підприємець, яка набула статус пенсіонера за віком або інваліда та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняється від сплати за себе єдиного внеску з наступного місяця після набуття такого статусу. Місяць, в якому така особа набула право на пенсію за віком відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується єдиний внесок. Єдиний внесок не вираховується по денно, тому якщо платник податків набув статус пенсіонера, наприклад, 6-го числа, то єдиний внесок сплачується за весь місяць в повному обсязі.
3. Як дізнатися про наявність/відсутність заборгованості з єдиного внеску?
Дізнатися про наявність/відсутність заборгованості з єдиного внеску можна, якщо особисто звернутися до Центру обслуговування платників за місцем реєстрації (податкової адреси) з відповідною письмовою заявою, або безпосередньо переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску в «Електронному кабінеті платника», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом».
4. Що робити коли роботодавець, який не сплачував єдиний внесок, створив найманому працівникові проблеми з нарахуванням пенсії?
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» громадяни мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи зокрема за наявності необхідного страхового стажу. Стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди, за які в реєстрі відсутні дані про сплату єдиного внеску, не враховуються, наймані працівники – застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії і відповідно не враховується заробітна плата за ці періоди. Аналогічно в соціальному страхуванні – якщо в розрахунковому періоді для страхової допомоги відсутні сплачені за особу внески, вона не отримує належної компенсації втраченого заробітку у зв'язку зі страховим випадком. Крім того, якщо роботодавець має заборгованість по сплаті єдиного внеску, сплачені ним поточні суми єдиного внеску, зараховуються в рахунок погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення. Відновлення прав особи на отримання пенсії та виплат у повному обсязі відбудеться після погашення роботодавцем заборгованості з єдиного внеску.