На запитання журналіста газети «Пульс» відповідала головний державний - ревізор інспектор Криворізького північного відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Ірина Волкова.
Деякі питання з інтерв’ю газеті «Пульс:
Ірина Василівна, хто є платником податку на землю?
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Податком обкладаються земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Які розміри ставки земельного податку?
Плата за землю віднесена до місцевих податків і є однією зі складових податку на майно. Тому встановлення ставок земельного податку належить до повноважень місцевої влади. Розміри ставок цього податку тільки в межах ставок, визначених Податковим кодексом України (далі - ПКУ), та затверджуються вони щорічно до 15 липня.
В Кривому Розі рішенням міськради від 30 червня 2020 року на 2021 рік були встановлені такі ставки. Розмір залежить від призначення ділянки, наприклад, для ведення особистого селянського господарства - 0, 300% від нормативної грошової оцінки земель, для будівництва індивідуальних гаражів - 0,009% від цієї суми і т.д. З рішенням можна ознайомитися на офіційному сайті Криворізької міської ради.
До 1 липня поточного року, відповідно до статті 58 ПКУ, платник податку повинен отримати повідомлення-рішення про нарахування земельного податку.
Назвіть терміни сплати податку.
Земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Чи є пільги по сплаті земельного податку?
Так. Від сплати земельного податку звільняються:
особи з інвалідністю першої і другої групи;
фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
пенсіонери (за віком);
ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати податку поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах норм:
для едення особистого селянського господарства - у розмірі не більше 2 гектара;
для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара;
для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Чи зобов'язаний громадянин щорічно подавати до податкової інспекції заяву та документи, що підтверджують його право на таку пільгу?
Власник земельної ділянки, який є пільговиком, звільняється від сплати земельного податку за умови подання ним письмової заяви у довільній формі про застосування пільги разом з документами, що засвідчують його право на пільгу. Але це робиться тільки раз. Платник податків подає до контролюючого органу документи про застосування пільги повторно тільки при наявності змін у володінні земельними ділянками.
Як громадяни можуть сплатити цей податок - у відділенні будь-якого банку?
Так, через установи банків або поштові відділення. Якщо вони проживають в сільській (селищній) місцевості, то можуть сплачувати земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності через каси сільських (селищних) рад або рад ОТГ.