Нещодавно начальниця Павлоградського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Наталія Жуковіна відповідала на запитання платників щодо використання незадекларованої найманої праці.
Надаємо відповіді на декілька із них, які найбільш цікавили дозвонювачів:
Питання: Які суми штрафів за порушення трудового законодавства діють на сьогодні?
Відповідь: Роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, згідно зі ст. 265 КЗпП. Порядок накладення таких штрафів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення».
Для розрахунку суми штрафу застосовується розмір мінімальної зарплати, встановлений на момент виявлення порушення.
Отже, з 01 січня 2021 року розмір штрафів становить:
- за допуск працівника до роботи без трудового договору (контракту), виплата заробітної плати без нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час – 10 мінімальних зарплат - за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення - 60 тис. грн, попередження - до юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп; 30 мінімальних зарплат -за повторне протягом двох років порушення - 180 тис. гривень;
- недопущення до проведення перевірки з питань виявлення вищезазначених порушень або створення перешкод у її проведенні – у шістнадцятикратному розмірі мінзарплати – 96тис. гривень;
- порушення строків виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі – 3 мінімальні зарплати – 18тис. грн та інш.
Питання: Скільки триває фактична перевірка виявлення неоформлених працівників та чи попереджають платника про намір її проведення податковою службою?
Відповідь: Перевірка, а саме фактична, здійснюється без попередження платника податків (особи). Триває вона переважно 10 днів, протягом яких перевіряючі у режимі роботи підприємства мають право здійснювати фактичну перевірку законності трудових відносин роботодавця і найманих працівників. За необхідності працівники органів податкової служби мають право продовжити перевірку
Питання: За якою адресою — юридичною чи фактичною, органи податкової служби можуть проводити перевірки щодо наявності неоформлених працівників?
Відповідь: Виїзна перевірка може проводиться за адресою реєстрації платників, а також за іншими адресами, які за інформацією органів податкової служби можуть бути пов’язані з об’єктами оподаткування таких платників. Інформація щодо адрес, відмінних від юридичної та фактичної, щодо яких також можлива перевірка, може міститись у наявних у контролерів документах. Це можуть бути, зокрема, форма № 20-ОПП щодо об’єктів оподаткування, адреси розташування точок здійснення діяльності, зазначених у ліцензіях, запити, скарги, інші письмові документи, інформація з реєстрів та автоматизованих інформаційних систем органів податкової служби, до перегляду яких мають доступ перевіряючі.