Відповідно до ст.3 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (далі – ЦКУ), загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Так, п.1 ст.627 ЦКУ визначено, що відповідно до статті 6 ЦКУ сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року №575/97-ВР споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Згідно з Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28, орендодавець виступає в ролі основного споживача електричної енергії, а орендар – субспоживача. При цьому споживач має право відпускати енергію субспоживачам.
Враховуючи вищенаведене, укладання орендодавцем, як власником нерухомого майна, переданого в суборенду, безпосередньо з суборендарем окремого договору на компенсацію/відшкодування вартості енергоресурсів, спожитих суборендарем внаслідок використання нерухомого майна орендодавця, не суперечить нормам чинного законодавства.
Щодо включення до бази оподаткування ПДВ суми компенсації/відшкодування вартості енергоресурсів, отриманої від орендаря, повідомляємо наступне.
Згідно з п.п.«б» п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами і доповненнями (далі – ПКУ) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 ПКУ.
При цьому постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп.14.1.185 п.14.1 ст.14 ПКУ).
Відповідно до п.188.1 ст.188 ПКУ до бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Отже, якщо орендодавцем виступає небюджетна установа, то кошти, що отримуються від орендаря у вигляді відшкодування витрат на енергоносії, що є складовою витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, включаються до бази оподаткування ПДВ орендодавця та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.
Згідно з п.187.1 ст.187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання послуг вважається дата, що припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- або дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (п. 201.1 ст.201 ПКУ).
При цьому суми ПДВ за придбаною електричною енергією з урахуванням того обсягу, за який орендодавець - небюджетна установа отримує компенсацію від орендаря, такий орендодавець має право включити до складу податкового кредиту (за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту).
Також повідомляємо, що, відповідно до п.44 підр.2 розд.ХХ ПКУ тимчасово, до 1 липня 2017 року, платники ПДВ, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної енергії, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Касовий метод визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту відповідно до п.44 підр.2 розд.ХХ ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у п.187.1 ст.187 та п.198.2 ст.198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди січень 2016 року – червень 2017 року.
Тобто, податковий кредит орендодавця буде формуватись за касовим методом на підставі податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, в звітному податковому періоді, в якому було здійснено списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надано постачальнику інші види компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг), але не пізніше, ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку (п.198.6 ст.198 ПКУ).
В такому випадку згідно п.201.1 ст.201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань орендодавець зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.